2007. május 22., 00:002007. május 22., 00:00
Több ezer gazda összesen 2700 hektáron vetett cukorrépát, és mindannyian megkötötték már a botfalusi cukorgyárral a szerződést, amelyben vállalták, hogy hektáronként 30 tonna termést szállítanak a feldolgozónak. A háromszéki mezőgazdasági szakember szerint az elmúlt napok aszálya miatt 750 hektáron már teljesen tönkrement a vetés, a többi területen pedig „szenved” a cukorrépa. A szárazság veszélyezteti a Kovászna megye területén található csaknem 30 ezer hektárnyi kalászos gabonát is, amely helyenként már 75 százalékban károsodott.
Esőre várva
„A gazdák tehetetlenek, tárt karokkal várják az esőt, amely még megmenthetné a termésüket” – mondta Barabás Géza. A kommunizmus idején kiépített öntözőrendszer csak a Sepsiszentgyörgy melletti Szépmezőn található. A földeket visszaszolgáltatták, az új tulajdonosok is karbantartották a berendezést, és mintegy 1000 hektárt tudnak vele öntözni. Ahol öntözni tudnak, ott 10–50 százalékkal jobb lesz a termés, mint ahol kénytelenek az esőre várni. Az utóbbi években egyre több gazda keresett megoldást, hogy szárazság esetén is menteni tudja a termését. Elsősorban Felső-Háromszéken – ahol nagy területeken termesztik a krumplit – a földtulajdonosok mélyfúrásokat végeztettek, hogy használhassák a locsolóberendezéseket, vagy motorokat vásároltak, és a közeli patakokból pumpálják a vizet a földekre. Értesülésünk szerint egy öntözőberendezés 5–10 ezer lejbe kerül, ehhez még hozzáadódik a hektáronkénti 200 liter gázolaj, amelyet a berendezés működtetésére kell fordítani. Ha hamarosan nem lesz eső, akkor a károsult gazdák kénytelenek lesznek más veteményre cserélni a már elültetett cukorrépájukat. „Még lenne idejük korai kukoricát vetni. Gondot okozhat azonban, hogy sokan vegyszerezték a földjeiket, és elképzelhető, hogy a cukorrépára használt vegyszerek miatt az érintett területen nem terem meg más növény” – mondta Barabás.
Kevesen kötöttek biztosítást
Barabás Géza szerint azok a károsult gazdák járhatnak jól, akik az ilyen esetekre gondolva, biztosítást kötöttek a cukorrépatermésükre. Tudomása szerint mintegy ezer háromszéki gazdának van biztosítása, azt viszont nem tudta megmondani, hogy hányan jogosultak kárpótlásra. „A biztosításokat minden gazda egyénileg kötötte, most azok járhatnak jól, akik aszálykárok esetére biztosították be termésüket” – fejtette ki az igazgató. A romániai cukorrépa-termelők és -feldolgozók szövetsége szerint a gazdák idén hektáronként 480 eurós állami támogatásra jogosultak. A támogatásra szánt összegeket az Európai Unió csak abban az esetben fedezi, ha az illető gazdának szerződése van valamelyik cukorgyárral. A mezőgazdasági minisztérium korábbi felmérése szerint országos szinten 28 ezer hektáron vetettek cukorrépát. Az országnak kiosztott uniós kvóta szerint 109 ezer tonna cukrot, 329 ezer nyerscukrot és 10 ezer tonna glukózt lehetne idén előállítani. Romániában az évi cukorfogyasztás 550 ezer tonnára tehető, a szükséges mennyiség egy részét külföldről importálják.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.