2012. február 02., 08:562012. február 02., 08:56
„Nagyon sokan temették a mezőgazdaságot még a vetés és az aratás előtt, de ez nincs így. Biztos prognózist csak április elseje tájt lehet majd mondani, mert akkor fogjuk látni, hogy áll a talajvíz” – részletezte a szaktárcavezető, aki szerint a tavalyi rekordtermést követően Románia problémája jelenleg az, hogy játékos maradhasson idén is a nemzetközi piacokon.
„Harmadikok lehetnénk Oroszország és Ukrajna után” – vallja a szakember. Valaeriu Tabără szerint ugyanakkor az elmúlt napok időjárása jót tesz a mezőgazdaság alakulásának, mivel biztosítja a szükséges talajvízmennyiséget. Szerinte sokkal roszszabb lenne a helyzet, ha az elmúlt hetekben nem hullott volna számottevő hómennyiség.
„A 2012-es agrárév normális szinten indul” – hangsúlyozta a tárcavezető, aki szerint további derűlátásra ad okot a meteorológiai előrejelzés, amely szerint a hétvégén újabb havazások várhatók. Gondot szerinte már csak az okozhat, ha hirtelen felmelegszik az időjárás, mert akkor idő előtt virágzásnak indulnak a gyümölcsfák. Közel sem ennyire optimista azonban Dragoş Frumosu, az élelmiszer-ipari alkalmazottakat tömörítő szakszervezet elnöke, aki szerint a hónapok óta fennálló kedvezőtlen időjárási viszonyok a búza és a repce esetében máris problémát okoztak.
„Az őszi szárazság és a mostani bőséges havazások miatt a búza és a repce gyakorlatilag tönkrement a földben. Egyelőre nem tudnám megbecsülni, hogy mekkora termésre számíthatunk, minden bizonnyal azonban nehezebb évnek nézünk elébe, mint volt 2011-ben. Bármennyire is szeretném, beszélhetek úgy, mint a mezőgazdasági tárcavezető, aki kizárólag pozitív dolgokat említ a leendő termésről. Ha a búza tőzsdei ára nő, akkor Romániában is drágulás jön, ez elkerülhetetlen, bármekkora betakarított termésről is legyen szó” – fogalmazott Dragoş Frumosu.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.