Európai uniós támogatás felhasználásával lekövezik a Nagykároly környékén levő mezőgazdasági utak jelentős részét, mintegy 20 kilométer hosszan.
2013. szeptember 04., 14:382013. szeptember 04., 14:38
A munkálatok azért váltak szükségessé, mivel a mezőgazdasági vidéknek számító környéken az átlagosan négy méter széles mezőgazdasági utak már nem felelnek meg a nagy teljesítményű, modern, széles gépeknek, például az aratógépeknek. Helyenként ugyanakkor az is gondot okoz, hogy mélyedések vannak az útban, hely pedig nincs ahhoz, hogy a bennük meggyűlő víz számára elvezető árkokat ássanak, azonban ilyen esetekben kiegyeznek a szomszédos földek tulajdonosaival, hogy engedjék a területükre vezetni a fölös vízmennyiséget.
Amint Kovács Jenőtől, a város polgármesterétől megtudtuk, az Európai Vidékfejlesztési Alapból nyertek az utak kövezésére egy millió eurót, ebből finanszírozzák az utak korszerűsítését. „A munkának körülbelül negyven százalékát sikerült eddig elvégeznünk – fejtette ki az elöljáró. – Idén még dolgozunk addig, ameddig az időjárás engedi, és a tervek szerint jövő tavasszal befejezzük a kövezést.\" Kovács Jenő, mint hangsúlyozta, büszke arra, hogy sikerült nyertes pályázatot összeállítaniuk, mivel nem volt könnyű az útkövezési program kedvezményezettjei közé bekerülni, Szatmár megyéből például a beérkezett 28 pályázat közül mindössze négynek ítéltek meg finanszírozást.
Vénig László nagykárolyi agrármérnök szerint a kezdeményezés jó, bár érdeklődésünkre arra is kitért, hogy az utóbbi évek szárazságai miatt már alig-alig van sár a mezőgazdasági utakon. Úgy vélekedett, valóban keskenyek a földutak, ez viszont szerinte főleg akkor okozhat gondot, ha két hatalmas jármű találkozik. Hozzátette: nagy baj valószínűleg úgy sem történik – mivel az utak mellett nincsenek árkok, ki tudják úgy kerülni egymást, hogy a termőföldre hajtanak, bár ennek a gazdák általában nem örülnek.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!