Több száz őshonos gyümölcsfacsemetét oszt szét ingyenesen a Kovászna megyei falvakban a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA). Az Egy fa a jövő nemzedéknek elnevezésű program keretében márciusban és áprilisban összesen 2000 kisfát ültetnek ki.
2016. március 24., 13:142016. március 24., 13:14
Az őshonos csemetekét a megye öt kistérségének hét településén egyformán osztják szét: Kökösben, Zágonban, Fülében, Kisbaconban, Zágonbárkányban, Kőröspatakon és Magyarhermányban. A program célja a hagyományos gyümölcsök újratelepítése, egyúttal az egészséges táplálkozás, és a természethez való felelősségteljes viszonyulás népszerűsítése.
A csemetekertprojekt hivatalos indítására két évvel ezelőtt került sor, és tavaly tavasszal már szétosztottak a háromszéki falvakban 1500 őshonos gyümölcsfacsemetét, minden kistérség – Sepsi-, Kézdi- és Orbaiszék, Erdővidék és Bodzavidék – egy-egy településén 300 őshonos gyümölcsfát ültethettek el a pályázók. A Háromszéki Közösségi Alapítvány tízévesre tervezi a projektet, s mint közleményükben jelezték, remélik, hogy ebben az ütemben tíz év alatt az egész megyét lefedik, 15 ezer gyümölcsfát osztanak szét.
A program ötlete három évvel ezelőtt merült fel, amikor a magyarhermányiak őshonos gyümölcsfák telepítésére kérték a civil szervezet támogatását. Bereczki Kinga, a közösségi alapítvány elnöke (képünkön) hangsúlyozta, sok gyümölcsös kiöregedett, az őshonos fajokat kiszorították az idegenek, ezért próbálkoznak a hagyományos gyümölcsök újratelepítésével. A tervek szerint Kőröspatakon saját faiskolát hoznak létre az elkövetkező időszakban. Bereczki Kinga elmondta, öt év alatt tudnak saját csemetéket termelni, de addig a kisfákat ellenőrzött, megbízható helyről vásárolják meg a program lebonyolítása érdekében.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!