Fotó: Ilusztráció
2011. január 14., 12:222011. január 14., 12:22
„Az egyedi megjelölés – amely az állatállományok termelési ellenőrzésének, törzskönyvezésének alapját jelenti – célja, hogy az állat mozgását megszületésétől feldolgozásáig követni lehessen. Ez évtől újdonságnak számít, hogy a magánszemélyek eldönthetik, hogy kitől, mely kereskedelmi társulattól vásárolják meg az azonosítókat, s Európai Uniós tendenciákat követve, az állományok tulajdonosai idéntől arról is szabadon dönthetnek, hogy a fülszámot személyesen, egyesületeken keresztül, esetleg a körzeti állatorvosok segítségét kérve helyezik be”- nyilatkozta Tánczos Barna mezőgazdasági államtitkár.
Az Országos Állategészségügyi Igazgatóság (ANSVSA) egyébként minden évben közzé teszi azoknak a társulatoknak, cégeknek a névsorát, amelyek Romániában jogosultak a fülszámok forgalmazására, a lista a hatóság honlapján is megtalálható.
Tánczos Barna elmondta, a fülszámok beszerzését évekig az állam finanszírozta, de mivel az Európai Unióban e költségek lefedése teljes mértékben a gazdákat terheli, s mivel e tendenciákhoz Románia is fel kell zárkózzon, idéntől a magánszemélyeknek is saját költségükön kell úgy a fülszámokat beszerezniük, mint az adatoknak az országos adatbázisba való bevitelét, illetve azok követését (utólagos mozgás, elhullás esetében) fedezniük. „Az azonosítási folyamat részeként, a fülszám behelyezését a háztáji gazdaságok vezetőinek, még idén az állam fizeti” – tette hozzá az államtitkár.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.