2008. február 12., 00:002008. február 12., 00:00
A nyíregyházi főiskola vezetése idén még csak a Nyíregyházán működő szakokat, illetve levelezői tagozatokat népszerűsítette a Szatmár megyei sajtóban, és az sem térítette el a nyírségieket a kihelyezett karok beindítási szándékától, hogy hirdetéseikre még nem akadt jelentkező. A főiskola vezetése szerint ez egyrészt abból ered, hogy nagyon későn, alig január végén kezdték el a szatmári képzési lehetőség népszerűsítését, így a február közepére eső beiratkozási határidőig a diákoknak nem volt elég idejük dönteni. Ettől függetlenül a nyírségiek bíznak abban, hogy ha Szatmárnémetiben vagy Nagykárolyban a jövő tanévtől tudnák tartani a képzést, lenne elég jelentkező.
A 2008–2009-es tanévtől a következő szakok indulhatnak be, amennyiben legalább 15 beiratkozójuk lesz: mezőgazdasági és élelmiszer-ipari gépészmérnök alapszak, agrárinformatika és mezőgazdasági termeléstechnológia szakirányokkal; gépészmérnöki alapszak, gyártástechnológia és minőségbiztosítási szakirányokkal, mezőgazdasági mérnöki alapszak (képzés: állattenyésztési, kertészeti, környezetgazdálkodási, lótenyésztési, növénytermesztési), növénytermesztési és növényvédelmi, valamint agrár- és vidékfejlesztési szakirányokkal; közlekedésmérnöki alapszak, légiközlekedési hajózó (pilóta) és műszaki logisztikai szakirányokkal. A tervek szerint az utolsó kivételével minden szakon indul levelezői tagozat, a tandíj szakonként változó: 110 ezer forint félévente vagy évente.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.