2009. május 21., 12:012009. május 21., 12:01
Ez utóbbi a gazdasági versenyképesség növelését célozza. A kormányfő arra is kitért, hogy a Regionális Operatív Programon keresztül érkező támogatások terén jelentős különbségek mutatkoznak az ország különböző régiói között, nem mindenhol sikerült nagy öszszegű támogatásokat elnyerni.
Idén uniós forrásokból 777 millió euró hívható le a falvak fejlesztésére, a projekteket június 15. után lehet benyújtani. Boc elmondta, a vidéki helyi hatóságok a mezőgazdasági programok keretében lehívható pénzösszegek közül leginkább azokra pályáznak, amelyek a falvak fejlesztését, felújítását teszik lehetővé – itt főként víz- és csatornarendszer-kiépítésekre, útjavításokra lehet fordítani a lehívott pénzösszegeket.
„Erre a célra Romániának a 2007–2013-as időszakra 1,5 milliárd eurót irányoztak elő. Erre a célra máris 3 milliárd euró értékben vannak igénylések, tehát a lehívhatónál kétszer nagyobb tételre lenne szükség” – részletezte a miniszterelnök. Hozzátette: szintén erre lehet majd fordítani az idén lehívható 777 millió eurót.
„Úgy döntöttünk, nem várunk az elkövetkező évekre. Kértük és megkaptuk az Európai Bizottság engedélyét, hogy idén ezt az összeget erre a célra fordíthassuk” – nyilatkozta a kormányfő. Így az idei év folyamán vidék- és településfejlesztési célokra összesen 1,1 milliárd euró értékben kaphatnak támogatást a pályázók.
Ugyanakkor a miniszterelnök azt is kilátásba helyezte, hogy amennyiben nem sikerült a strukturális alapokból lehívható pénzeket célszerűen elkölteni, akkor a visszamaradt pénzeket szintén vidékfejlesztésre irányítanák át.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.