2009. szeptember 24., 11:022009. szeptember 24., 11:02
Brüsszelben, a tejjel teli dézsák csapjait kinyitó Romuald Schaber, az európai tejtermelőket képviselő Tejterméktanács elnöke szerint az elmúlt két évben csaknem a felére csökkent a tej felvásárlási ára az Unióban, miközben a fogyasztói ár nem változott.
Az elnök az ágazat rendkívül nehéz helyzetének orvoslására azonnali közbeavatkozást és egyeztető tárgyalást követelt José Manuel Barrosótól, az Európai Bizottság frissen újraválasztott elnökétől.
„Ez az akció mindössze szimbolikus, de ma közel 40 millió liter tejet fognak kiönteni szerte az Unióban” – nyilatkozott a francia, holland, olasz és portugál tiltakozásokat öszszehangoló elnök. A tejtermelőket egyszerre sújtja a tejtermékek rohamosan emelkedő előállítási költsége, illetve a tejkvótaemelés miatti fokozott termelés.
A Varsóban nyilatkozó francia agrárminiszter, Bruno Le Maire véleménye szerint a tej helyzete a világpiacon se jobb. Az uniós tejipari válság elmélyüléséhez hozzájárul a gyenge export, az új-zélandi tejkínálat növekedése, és a visszafogott kínai fogyasztás is.
Mariann Fischer Boel mezőgazdasági ügyekért felelős biztos (képünkön) múlt heti intézkedéscsomagja az összedőlni látszó tejipar aládúcolására többek között lehetővé teszi a tagállamoknak, hogy legfeljebb 15 ezer eurós átmeneti támogatást folyósítsanak a bajba jutott tejtermelők számára.
Emellett a tagállamok kiegészítő kvóta alapján tejtermékeket vásárolhatnak fel, így könnyíthetik meg a tejpiacról kilépni szándékozók helyzetét. Schaber szerint ezzel az intézkedéssel a bizottság is „belátja, hogy nagymennyiségű tejet kell kivonnunk a piacról az árak feltornázása érdekében.”
De míg a bizottság a tejipar teljes átszervezésében bízik, és továbbra is az a koncepciója, hogy 2015-re szűnjön meg a kvótarendszer, addig az érdek-képviseleti szervezet új, átmeneti tejtermelési kvótarendszer bevezetését szeretné elérni.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.