2007. október 02., 00:002007. október 02., 00:00
Augusztus elején még sokkal pesszimistábbak voltak az előrejelzések, a tartós nyári szárazság miatt ugyanis a gazdák és a szakértők egyaránt kevés és rossz minőségű szőlőre számítottak. Az elmúlt időszak esőzései azonban kedveztek a szőlő érésének. Sőt a borászati szakértők úgy ítélik meg, éppen a hosszas szárazságnak, majd a rövid esős periódusnak köszönhetően kiváló minőségű lesz az idei bor. Romániában jelenleg 177 085 hektáron terem nemes vagy hibridszőlő. Ez a terület viszont jóval kevesebb, mint amennyit az ország az európai uniós egyeztetések során vállalt. Az EU-val kötött megállapodásban ugyanis 240 ezer hektárról egyeztek meg a szerződő felek.
A tavalyi, 800 ezer tonnát meghaladó szőlőtermésből mintegy 500 ezer hektoliter bor készült. Ebből alig 18 ezret exportáltak, miközben a borbehozatal meghaladta a 71 ezer hektolitert. A kivitel főként Németországba, Oroszországba, az Amerikai Egyesült Államokba, Moldova Köztársaságba, Nagy-Britanniába, Észtországba és Bulgáriába irányult. Az importborok leginkább Moldovából, Spanyolországból, Olaszországból, Magyarországról, Franciaországból és Németországból érkeztek.
Annak ellenére, hogy a felmérések szerint a romániai lakosság inkább sör-, mint borfogyasztó, tavaly nőtt az elfogyasztott bormennyiség. A legtöbb bort 2004-ben fogyasztották az országban, akkor az egy főre eső bormennyiség elérte az évi 30 litert. Világszinten idén 233 millió hektoliteres évi borfogyasztásra számítanak. Ennek a mennyiségnek a 60 százalékát összesen hat országban – Németország (20,2 százalék), Franciaország (14,9 százalék), Olaszország (13,4 százalék), Amerikai Egyesült Államok (9,3 százalék), Spanyolország (6,1 százalék), Argentína (5,3 százalék) – fogyasztják el.
Hírösszefoglaló
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.