2010. október 07., 10:012010. október 07., 10:01
A Valeriu Tabără mezőgazdasági miniszter által előterjesztett, és több szociáldemokrata (PSD) és demokrata-liberális (PDL) képviselő és szenátor által támogatott tervezet szerint azok a gazdák, akik december 15-éig biztosítást kötnek az őszi termésre, 50 százalékkal kevesebbet fizetnek a kiválasztott biztosítótársaságnak. Hasonló kedvezményben részesülnek azok is, akik június 15-éig szerződést kötnek a tavaszi termény biztosítására.
Az új törvénytervezet tulajdonképpen a betegségek és élősködők által okozott, valamint a kedvezőtlen éghajlati viszonyok által előidézett károk megtérítésére vonatkozó 2002/ 381-es számú jogszabályt veszi alapul – magyarázta a mezőgazdasági miniszter. A tervezet kezdeményezői azt remélik, hogy az új jogszabály hatálybalépése arra ösztönzi majd a gazdákat, hogy minél nagyobb számban kössenek biztosítást. Valeriu Tabără példaként említette, az egyik ok, amiért az ország déli részét – ahol a kultúrákat rendszerint a szárazság teszi tönkre – nem lehet földrajzilag hátrányos helyzetű régiónak nyilvánítani, mert az ottani termelők nem kötöttek biztosítást a termésre.
Valeriu Tabără mezőgazdasági miniszter ugyanakkor újra felhívta a figyelmet a román mezőgazdaságban tapasztalható, hatalmas mértékű adócsalásra. Mint mondta, az agrártárca tudomása szerint az adócsalás értéke az idén nyáron elérte az egymilliárd eurót. „Csak zöldség-gyümölcs ágazatban évente mintegy 250 millió euró az adócsalás értéke, ez pedig hatalmas. Ha ez a pénz a rendelkezésemre állna, nem lenne gond a minisztérium költségvetésével” – jelentette ki a miniszter.
Valeriu Tabără elmondta ugyanakkor, az adócsalás különösen a nyersanyagtermékek értékesítésében és az importáruk utáni áfabefizetések elmulasztásában nyilvánul meg. A miniszter úgy látja, a csalások enyhítése érdekében az ellenőrzési hatáskörrel rendelkező megyei mezőgazdasági igazgatóságoknak kellene lépniük.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.