Fotó: Makkay József
Egy friss jogszabály szerint a nagyobb mezőgazdasági termelőknek, élelmiszerfeldolgozóknak és kereskedőknek minden hónapban jelenteniük kell raktárkészletüket a román mezőgazdasági minisztériumnak.
2023. február 08., 19:042023. február 08., 19:04
2023. február 08., 19:192023. február 08., 19:19
A bukaresti képviselőház által döntéshozó kamaraként szerdán elfogadott törvénytervezet szerint a mezőgazdasági és élelmiszeripari termelők és kereskedők kötelesek minden hónap 15-éig jelentést tenni az előző havi mezőgazdasági és élelmiszerkészletükről. A számítógépes adatszolgáltatás alól azok az élelmiszerkereskedők mentesülnek, akik 400 négyméternél kisebb területen értékesítik árujukat és nem rendelkeznek áruraktározásra és -termelésre alkalmas helyiséggel.
Az államfő aláírására váró jogszabály szerint
Ehhez a szaktárca számítógépes rendszert üzemeltet, amelyre begyűjtik és tárolják a mezőgazdasági és élelmiszerkészletekre vonatkozó adatokat.
Az új törvény jogi alapot teremt arra, hogy válság, konfliktus vagy vészhelyzet esetén friss adatok álljanak a hatóságok rendelkezésére arról, hogy mekkora mezőgazdasági és élelmiszeripari készlettel rendelkeznek a termelők, a raktározók, az élelmiszer-feldolgozók és -kereskedők.
A jogszabály által érintett mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek lajstroma: gyümölcs- és zöldségfélék, gabonafélék és gabonakészítmények, olajos magvak és olajos magvakból készült termékek, takarmányhüvelyesek, gabonafélék, rizs, olajos magvak és fehérjenövények, hús és húskészítmények, vegyes húskonzervek és húskészítmények, tej és tejtermékek, malomipari- és pékáruk, feldolgozott, tartósított zöldség- és gyümölcstermékek, zsír- és olajtermékek, víz, beleértve a természetes ásványvizet, forrásvizet és minden más palackozott vagy csomagolt vizet, rizs, fűszernövények, só, fűszerek, teák, cukor, méz, élesztő – tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!