Tények és tévhitek a teljes értékű takarmánykeverékekről

Tények és tévhitek a teljes értékű takarmánykeverékekről

Az UMB Feed takarmánykeverő üzem minden szempontból megbízható tápokat gyárt

Fotó: Haáz Vince

Napról napra több figyelmet fordítunk az egészséges táplálkozásra és próbáljuk követni az erre vonatkozó tudományos kutatásokat is. Mégis sokszor nem tudjuk eldönteni, mekkora a közösségi hálókon megosztott kisfilmek valóságtartalma, és hajlamosak vagyunk bedőlni az egészségtelen élelmiszerekről, húsokról terjengő városi legendáknak.

2019. december 16., 16:352019. december 16., 16:35

2020. január 13., 13:422020. január 13., 13:42

Az egyik ilyen időnként felröppenő rémhír, hogy a farmokon tenyésztett csirkéket hormonnal és gyógyszerekkel dúsított tápokkal növelik másfél hónap alatt konyhakészre. De vajon mi ebből az igazság?

Hormonok, gyógyszerek, csontlisztek

A tápok összetételére és előállítására vonatkozó megbízható információk érdekében a Kerelőszentpálon megnyílt UBM Feed üzem két szakemberét kerestük fel. Péter Árpád minőségbiztosításért felelős igazgató a csirkék, disznók és kérődzők számára összeállított teljes értékű keveréktakarmányok összetételéről beszélve elmondta, az általuk készített tápok gabonaőrleményből, fehérjevivő anyagokból: napraforgó és szójadarából, valamint vitaminokat és nyomelemeket tartalmazó premixekből állnak.

„Európában 1989-ben fogadták el azt a törvényt, amely szerint nem lehet a tápokban hormont használni. Ezt a hormonhasználatot tiltó európai szabályozást 2006-ban Románia is elfogadta. Később, 2008-ban szigorítottak az uniós szabályozáson, ezt nálunk 2009-ben fogadták el. Jelen pillanatban szigorúan tilos a hormonok használata a tápokban, sőt, a szabályozás kitér arra is, hogy azokból az országokból, ahol még megengedett bizonyos hormonok használata, nem szabad húst importálni. Mi az alapanyagok és a takarmányok hormonszintjét évente ellenőrizzük, és az állategészségügyi hivatal is szúrópróbaszerűén végez ilyen vizsgálatot legalább évente. Mi még csak fél éve termelünk, de nálunk már voltak” – magyarázta a minőségért felelős igazgató.

A tápok összetételével kapcsolatban gyakran felmerül az a tévhit is, hogy gyógyszereket kevernek bele, s így az állatok húsával együtt az emberi szervezetbe kerülnek a gyógyszermaradványok. Péter Árpád erről elmondta:

az állatoknak szánt tápok címkéjén is fel van tüntetve, hogy csupán a kokcidiózis elleni készítmény van benne, amely az európai és romániai előírások szerint is adalékanyag, nem gyógyszer.

Ráadásul a tápokat úgy állítják össze, hogy ez az adalékanyag kimarad azokból az adagokból, amelyeket a levágás előtt levő állatok kapnak. Ez azt jelenti, hogy a levágás előtti öt napban az állat tápjában nincs benne. Jó tudni azt is, hogy a nagy farmok által szállított húsokat mindig ellenőrzi az állategészségügyi hatóság, természetesen kötelező módon gyógyszermenteseknek kell lenniük.

„A modern technológiánknak köszönhetően képesek vagyunk arra, hogy a tápokba az állatorvos javaslatára gyógyszereket is belekeverjünk. Ez azt jelenti, hogy ha egy megrendelő farmjának a hivatalos állatorvosa előírja egy vényköteles gyógyszer beadását, akkor mi azt bele tudjuk tenni a tápokba egy teljesen különálló rendszeren keresztül, amely nem befolyásolja a többi táp készítését. De ilyen jellegű kérésünk még nem volt” – mutat rá a szakember. Tőle tudtuk meg azt is, hogy az érvényes törvények szerint bizonyos tápokba bele lehet keverni hallisztet, de ők ezen alapanyagot sem használják az üzemükben. A csontliszt használatát például ugyanúgy tiltja a törvény, mint a hormonét, és a kerelőszentpáli üzemben ezt be is tartják.

Galéria

Csomagoló gépsor. A takarmánykeverékek kisebb-nagyobb kiszerelésben kerülnek a gazdákhoz

Fotó: Haáz Vince

Péter Árpád arra is kitért, hogy nagy figyelmet szentelnek az alapanyagok minőségére is: saját laboratóriumukban ellenőrzik a bejövő gabonák minőségét kiszúrva azokat, amelyek nem megfelelőek. Elsősorban azt vizsgálják, hogy a bejövő gabonák ne tartalmazzanak toxinokat, hiszen megtörtént, hogy a tíz szállítmányból kettőt minőségi okok miatt vissza kellett fordítani, nem engedték, hogy bejöjjön a termelési területre.

A kerelőszentpáli üzemben kevés készlettel dolgoznak, nem halmozzák fel az alapanyagokat, hanem ahogy az ellenőrzött szállítmány beérkezik az üzembe, máris feldolgozzák. De szintén a saját laboratóriumban ellenőrzik az üzemben gyártott teljes értékű keveréktakarmányok minőségét is. A szakember megmutatta, hogy a teljesen automatizált üzemben hogyan zajlik a gabonák őrlése, a különböző alapanyagok összekeverése és a végtermékek elkészítése. Emberre szinte szükség sincs, csak a vezérlőpultban, ahol a recepteket viszik be a rendszerbe és a zsákolásnál, rakodásnál.

A húsáért vagy a tojásért

Miután a tápok összetételéről oly sok mindent hallottunk, arra a kérdésre is kerestük a választ, hogy miért van szükség az állatok élelmezésében a tápokra, miért nem lehet a hagyományos, nagyanyáink által alkalmazott módszerekkel tartani az állatokat. Benedek Alpár zootechnikus mérnök, aki az UBM-nél a kérődzők szakértője, arra hívta fel a figyelmünket, hogy az állattartásban ma már figyelembe kell venni a genetikát, az optimális tartási körülményeket és a táplálkozást, hiszen csak így lehet eredményeket elérni.

„Míg korában Székelyföldön a legtöbben saját családjuk szükségleteit akarták lefedni és azért tartottak csirkét, disznót, esetleg tehenet, hogy a családot jóllakassák, ma már sok háztartásban többlet van és eladásra is termelnek. De csak úgy tudjuk teljesíteni a többlet minőségét, ha figyelembe vesszük, hogy az állat a genetikai változások következtében mire képes különböző körülmények között. Tudjuk, ma már vannak húscsirkék és olyanok, amelyeket a tojásért tartanak, de vannak sok tejet adó szarvasmarhák és olyanok, amelyeket húsukért és a tejért is tenyésztenek. Ezeket már nem lehet a hagyományos módon tartani, illetve, ha mégis, akkor nem tudnak a genetikai potenciáljuk szerint fejlődni” – fejtette ki a szakember.

Az UBM Feednél a szarvasmarhatartó gazdának nemcsak tápot, hanem szakmai tanácsadást is biztosítanak. Megnézik, hogy az általa termelt takarmánynak mennyi a tápértéke, és mire van szüksége az állatainak életkor és tartási feltétel függvényében. Minden gazdának a gazdaságában levő állataira szabva javasolnak takarmányozási receptet: pontosan olyan kevert takarmányt biztosítanak, amelyre az állatoknak szüksége van. E szerint az otthoni takarmánnyal és az általuk biztosított táppal az állatnak meglesz a napi szükséges energia-, fehérje-, vitamin- és ásványianyag-bevitele.

Benedek Alpár szerint,

ha az állatok nem kapják meg a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot, akkor nem fejlődnek rendesen, a tyúkok nem tojnak, a tehenek nem adnak annyi tejet, amennyire optimális körülmények között képesek lennének.

Beszélgetésünk során Péter Árpád és Benedek Alpár is többször hangsúlyozta, hogy jelenleg a tápok elkészítésének folyamata, a felhasznált alapanyagok, de a tápok használata is szigorúan van szabályozva, rendszeresen ellenőrzik a készítőket és az állattenyésztőket is. Arra is felhívták a figyelmünket, hogy amíg a teljes értékű keveréktakarmányokon felnevelt állatok tartási körülményeit rendszeresen ellenőrzik, és az üzletbe kerülő hús, tojás sok egészségügyi szűrőn megy keresztül, addig a háztáji gazdaságokból beszerzett alapélelmiszereket senki nem ellenőrzi, nem tudni, hogy amíg eljut a fogyasztóhoz, mi mindennel telítődik.

(X – Fizetett hirdetés)

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás