2011. december 29., 08:592011. december 29., 08:59
„Jelentős eredményekről tudunk beszélni, mivel a mezőgazdaság idén 12 milliárd euróval járult hozzá a nemzeti össztermékhez, kétszer akkora összeggel, mint egy évvel korábban. Mára elmondhatjuk, hogy az agrárszektor a romániai gazdaság legfontosabb ágazatává vált. Ugyanakkor óriási lépést jelent, hogy a román agráripari termékekkel be tudtunk törni az európai piacokra – húzta alá a tárcavezető. – Évek óta nem tudtunk megfelelő minőségű termékeket kínálni a nemzetközi piacokon, míg idén 2 millió tonna gabonát tudtunk exportra szánni.”
A mérleg szerint, bár tavaly a búzával bevetett terület 1,97 millió hektár, 9 százalékkal kisebb volt, mint 2009-ben, az idei termés közel 9 millió tonnát tesz ki, 24 százalékkal többet, mint a 2010-es betakarításkor. Tabără szerint a búzatermés még nem érte el a felső határt, és a következő években elérheti akár a 10–12 millió tonnát is. Kukoricából is rekordtermést jelentettek idén, 12 millió tonna, azaz hektáronként öt tonnát, a tavalyi hektárhozamhoz képest egy tonnával több. Hozzátette, idén rekordtermést jelentettek napraforgóból (több mint 1,7 millió tonnát), szőlőből, zöldségekből és gyümölcsökből.
Valeriu Tabără továbbá kiemelkedő eredménynek nevezte, hogy nyolc év szünet után, január elsejétől újra exportálhatnak sertéshúst a romániai termelők, miután az Európai Bizottság (EB) decemberben feloldotta a 2003-óta érvényben lévő tilalmat. A mezőgazdasági miniszter szerint ez jelentősen felgyorsíthatja a tőkebevonást a húsfeldolgozó ipar területén. Elmondta, az agrártárca felmérései szerint Románia jelenleg 100 ezer tonna sertéshúst exportál, de amennyiben az európai piac megnyílna a romániai húsforgalmazók előtt, a kivitel mennyisége akár az egymillió tonnát is elérhetné.
A mezőgazdasági miniszter közölte továbbá, a tilalom feloldását azért odázták, mert Románia több olyan állammal is határos, ahol sertéspestis veszélyezteti az állományt, így a hazai farmokon vérvétel útján fogják megállapítani az állatok egészségi állapotát. Rámutatott: Románia eddig csak az Európai Unión kívüli országokba exportált, Oroszország kivételével. Az országos éves fogyasztás a 11 millió sertést is elérheti, ennek a mennyiségnek a 60 százalékát az importtermékek teszik ki.
Amint arról beszámoltunk, a romániai cégektől származó sertéshús exportálását 2003-ban tiltotta be az Európai Bizottság. 2009-től csupán olyan, Romániából származó élelmiszer kerülhet a közösségi piacra, amelynek összetevői valamely hivatalosan is vírusmentesnek nyilvánított EU-s térségből származnak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.