2011. március 24., 09:282011. március 24., 09:28
Az Országos Statisztikai Intézet közlése szerint a krumpli ára az elmúlt esztendőhöz viszonyítva mintegy 50 százalékkal növekedett. A mérések szerint februárban a burgonya kiskereskedelmi ára 10 százalékkal volt nagyobb, mint januárban, az idei év első hónapja alatt viszont 16 százalékkal drágult a decemberi árszintekhez képest. Ioan Benea, a Romániai Burgonyatermesztők Föderációjának elnöke közölte, az is gondot jelent, hogy Romániában alig léteznek „ipari méretű” termesztők: országos viszonylatban csak pár tíz nagy burgonyatermesztőről beszélt, ugyanakkor a legnagyobb ültetvény is csak alig haladja meg a 200 hektárt.
A felmérések szerint az elmúlt évben Románia 64 705 tonna krumplit importált, 26 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A behozatal értéke 11,6 millió euróra tehető, míg 2009-ben 9,9 millió euró volt. Szintén a statisztikai hivatal közli, hogy Románia a 2006-os esztendőben elért 4 millió tonnás terméseredményével a világ legnagyobb burgonyatermesztői között a huszadik helyet foglalta el, de a tavalyi 1 millió tonnás termés tükrében tavaly óta jócskán lecsúszott a „ranglistán”.
A vezető helyen Oroszország helyét évi több mint 70 milliós termelésével Kína foglalta el, ám évi 36 millió tonna körüli termelésszintjével Oroszország továbbra is magabiztosan őrzi második helyét. A harmadik helyre India 26 millió tonna körüli terméseredménnyel kapaszkodott fel, míg a negyediken Ukrajna 19 millió tonnás, az ötödik helyre az Amerikai Egyesült Államok 17 millió tonnás terméssel jegyezte fel magát.
Romániában az egy lakosra jutó évi burgonyafogyasztás 108 kg körül van, ez jóval meghaladja az európai átlagot. Európában a háztartások fejenként átlag 96 kiló burgonyát fogyasztanak el, míg Oroszországban ugyanez tavaly elérte a lakosonkénti 130 kilógrammot.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!