Szürkemarhák Gyergyóban

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Őshonos magyar fajtákat tenyészt egy budapesti vállalkozó Hargita megyében. Egy budapesti vállalkozó, Németh Andrea próbálkozik az őshonos magyar fajtának tartott szürkemarha meghonosításával a Gyergyói-medencében. Az első tapasztalatok szerint a jószágok jól bírják a gyergyói telet, és a száraz, tavalyi szénát, de még az erdei legelőkön termő kórót is megeszik.

Gazda Árpád

2007. augusztus 07., 00:002007. augusztus 07., 00:00

Ráadásul – mivel csupán annyi tejet adnak, amennyi a borjak számára szükséges – nem igényelnek különösebb gondoskodást, a pásztoroknak csupán arra kell vigyázniuk, az állatok nehogy elkószáljanak a gulyából.

A Gyergyóditróból a Cengelléren keresztül Gyergyótölgyes felé tartó utas gyakran láthatja az út mentén békésen legelésző, tekintélyes szarvkoronát viselő szürkemarhákat. A szilaj, büszke tartású jószágok alig három éve jelentek meg a szienitbánya-nyitás kapcsán elhíresült Hargita megyei Újhavas lábánál lévő legelőn, egy magyarországi vállalkozó farmján. A vidéken már csak a legidősebb emberek emlékeznek arra, hogy hajdanán a „nagygazdák” tartottak a környéken hasonló állatokat. „Igen ízletes a húsa, jó teherbíró, de kevés tejet ad” – emlékeznek többen is az idősek közül, akik megélték a kollektivizálás előtti időket. A szürkemarhaként jegyzett szarvasmarhafajta a kollektívgazdaságok elterjedésével párhuzamosan tűnt el a vidékről – a többi őshonos állatfajtához hasonlóan.

Újrahonosításukkal Erdélyben először Németh Andrea próbálkozott sikerrel. „Négy évvel ezelőtt baráti társasággal jártam a Cengelléren, a hely csendje varázsolt el” – mesélte. Már akkor eldöntötte, tette hozzá, hogy felszámolja a szülővárosában, Budapesten működő holland elektronikai cikkeket forgalmazó cégét, hátat fordít az addigi életének, s a nagyváros zaja, forgataga elől a Gyergyói-medencébe menekül.

Folytatás az 1. oldalról n A budapesti vállalkozás felszámolásából nyert tőke egy részéből Németh Andrea magángazdáktól még 2003-ban felvásárolt 30 hektár legelőt a Cengelléren, majd létrehozta a Csendvölgye Kft.-t. „A kezdetben tervezett turisztikai vállalkozás ötletét hamar elvetettem, mert sokkal inkább tisztelem ezt a gyönyörű tájat, mintsem idecsalogassam szemetelni a turistákat” – fejtegette a vállalkozó. Hozzátette: mindenképpen olyan vállalkozást akart létrehozni, amivel a lehető legkevesebb kárt okozza a környezetnek. Így jutott eszébe az állattenyésztés, azon belül is az őshonos magyar fajták erdélyi visszahonosítása. Az ötlet kivitelezésében Németh Andreát az sem akadályozta, hogy mielőtt tenyésztővé vált volna, szürkemarhát csak tévében látott.

Igénytelen szarvasmarhák

„Mindent meg lehet tanulni, még az állattenyésztést is, és bíztam azokban a helyi szakemberekben, akik az elejétől fogva felkarolták az ötletemet” – magyarázta Németh Andrea. A vállalkozót Bodó Imre, a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesületének elnöke segítette, biztatta. Tanácsokat, szakkönyveket kapott a szakembertől, és Bodó Imre segítette hozzá ahhoz is, hogy Andrea megvásárolhassa az első 11 szürkéjét.

A 2004-ben vásárolt szürkemarha- állomány mára közel hatvanfős gulyává szaporodott, amelynek egy része már a cengelléri tanyán született. „Rideg marha a szürke, egyáltalán nem kényes” – magyarázta a gazda. Elmondta: jószágai jól bírják a gyergyói telet, a száraz, tavalyi szénát, illetve az erdei legelőkön termő kórót is beleértve mindent megesznek. Ráadásul – mivel csupán annyi tejet adnak, amennyi a borjak számára szükséges – nem igényelnek különösebb gondoskodást, csupán arra kell vigyázniuk a pásztoroknak, nehogy elkószáljanak a gulyából az állatok. „Húsa nagyon ízletes és egészséges, és elérheti a 800–1000 kilogrammos vágósúlyt is” – magyarázta Németh. Egyelőre az állomány bővítésén fáradozik, később a román vagy magyar piacon kívánja értékesíteni a vágósúlyt elérő marhákat.

Napelemek az esztenán

A vállalkozó időközben elkezdte a legelővel megvásárolt tanya átalakítását is. A meglévő régi esztenaházat ideiglenes szállássá alakította, 200 négyzetméteres istállót építtetett szürkéinek, a domb tetejére pedig takaros lakóházat készíttetett. A mesterek ottjártunkkor épp a napelemes villanyhálózat kiépítésén dolgoztak, amely a tanyán lévő összes épületet ellátja majd elektromos energiával. „A szolgáltató vállalat éppen annyi pénzért vezetett volna áramot a tanyára, mint amennyiből kiépül a tanya teljes napelemes rendszere. Ráadásul havonta érkezett volna a villanyszámla, amely alól a napelemes rendszer mentesít” – indokolta meg választását Németh.

A gazdaságban amúgy nemcsak szürkemarhákat tenyésztenek. Malac, a mangalica nevét meghazudtolva közel 150 kilogrammot nyom, barátságos röfögéssel köszöntötte gazdaszszonyát, akinek tenyeréből a kenyeret is elfogadta. Németh Andrea elmesélte, egy kan mangalica tavalyelőtt télen a farkasokkal vívott csatában vesztette életét, mert saját testével védte meg a kis ólban lévő emséket. A baromfiudvart drótháló védi a sasok, kányák, vércsék elől, amely alatt közel ötven, szintén őshonos parlagi tyúk kapirgál. Amint a lakóház is elkészül, a gazdasszony két fiával együtt véglegesen áttelepül a Csendvölgyének keresztelt tanyára.

Pályázati gazdálkodás?

A Gyergyói-medencében létrehozott szürkemarha-tenyészetet eltérő módon ítélik meg a hazai szakemberek. Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke a Krónikától értesült Németh Andrea vállalkozásáról, de nem taksálja többre a kísérletet hobbitenyészetnél. „Amikor megjelentek a strucctenyészetek, azoknak sem jósoltam túl nagy jövőt. A gyergyói szürkemarha-kísérletről is az a véleményem, hogy hasznosabb lenne a mifelénk meghonosodott fajták tartását tökéletesíteni, mintsem olyan fajtával próbálkozni, amely egészen más körülményekhez szokott” – mondta lapunknak az RMGE-elnök. Sebestyén ugyan nem tartja kizártnak, hogy szórványos esetekben a szürkemarha-tartás jövedelmező legyen – „környezetkímélő gazdálkodás témakörben biztosan jó pályázatot lehet belőle írni” –, de elképzelhetetlennek tartja, hogy tömegjelenség legyen belőle.

Ígéretes keresztezések

Bodó Géza, az RMGE gazdasági alelnöke, a szervezet udvarhelyszéki elnöke sokkal megengedőbb a kérdésben. Szerinte az állatoknak legfeljebb a téli fagyok okozhatnak némi gondot, amúgy a gyergyói klíma nem jelent ellenérvet. A szarvasmarha-tenyésztő szakember összességében jó véleménnyel van a szürkemarháról, a takarmányozás tekintetében tapasztalható igénytelenségét pedig fontos értéknek tartja. „Olyan ez, mint a kecske, még a bokrokról is leeszi a bogyót, ha nem talál mást – mondta. – Ez pedig a gyergyói legelők ismeretében nem mellékes tényező.”

Az idehaza legelterjedtebbnek számító hegyi tarka fajtával való összehasonlításban Bodó Géza szerint a szürke nemcsak tejtermelésben marad alul. „Bár a szürke valóban elérheti akár az ezerkilós vágósúlyt is, úgynevezett extenzív fajta, ezért a napi súlygyarapodása legfeljebb 600 gramm, míg a hegyi tarkáé a 800 grammot is meghaladhatja. Azaz jövedelmezőbb a tartása.”

A szakember szerint viszont nagyon jó eredményeket hozhat a szürkemarha és a megszokott hazai fajok közötti keresztezés, elsősorban húshozamban és szívósságban prognosztizálható értékelendő eredmény.

Csinta Samu, Jánossy Alíz

 

A honfoglalás kori magyarok állata

A szürkemarhát a honfoglalás kori magyarok szarvasmarhájának tartják. Egyes források szerint a hatalmas szarvú szürkemarha a kunokkal és besenyőkkel, a magyar törzseket követően keletről jött be a Kárpát-medencébe, mások szerint inkább délről, a mediterrán vidékről származott. Mindenesetre híressé a Pannon-medencében vált. Szilaj gulyákban tartották elsősorban az Alföldön, és lábon hajtották Nürnbergbe, Strasbourgba, a nagy nyugati vágóhadakra. Igénytelen, igen ellenálló, jó legelőkészségű állat. A tehenek szerény tejtermelésre képesek, de igen odaadó borjúnevelők. A legelőn gulyában tartott szürketehén mindentől és mindenáron megvédelmezi a borját. Hústermelése csak az egykori mértékek szerint kiváló, mert igen lassú fejlődésű állat. A hústermelés mellett igás hasznosításra is jól használható, kevés olyan nagy erőkifejtést igénylő munka akadt a földművelés terén, amivel a magyar szürkeökrök ne birkóztak volna meg.

A fajta fenntartásához szükséges törzsállományon felüli egyedeket keresztezik húshasznosítású fajtákkal, például charolais-vel. Néhány gulyát biohús előállítására is használnak.

A magyar szürkemarha legszebb dísze hatalmas szarva, amelynek alakulását pödrött, csákó, gallyas és nyársas jelzőkkel jellemezték a pásztorok.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás