2010. március 11., 10:112010. március 11., 10:11
Az erdélyi halgazdálkodás fejlesztésének kiaknázatlan lehetőségeire hívták fel a figyelmet azon a nemzetközi halászati konferencián, melynek Székelyudvarhely adott otthont a hétvégén. A helyi Arkum cégcsoport szervezésében zajló rendezvényen a szakmában alkalmazható új technológiákról, a pisztrángtenyésztés problémáiról és különböző támogatási lehetőségekről tartottak előadást. László János, a tanácskozás házigazdája elmondta, a székelyföldi és erdélyi vállalkozókat szeretnék meggyőzni arról, hogy a haltenyésztés olyan beruházási területnek számít, amelybe továbbra is érdemes befektetni.
Kászoni Zoltán halbiológus, okleveles szakmérnök az erdélyi halgazdálkodásról tartott előadásában kifejtette: a Székelyföldön nem elég hangoztatni, hogy az autonómia megoldaná az itt élők problémáit, a térségnek sürgősen gazdasági fejlődésre van szüksége. „Ahogy Széchenyi mondta, ha a családok, közösségek gazdagok, akkor a tartomány is gazdag lesz” – mondta el Kászoni. A szakember szerint a Székelyföldön a halászati gazdálkodásban, a horgászturizmusban kimeríthetetlen lehetőségek rejlenek, s örvendetes, hogy az elmúlt 10 évben egyre több helyi vállalkozó kezdett el foglalkozni ezzel az ágazattal. „A Székelyföldön a földrajzi, természeti adottságok is kedveznek a horgászati gazdálkodásnak, elég csak arra gondolni, hogy a térség 1000 kilométernyi hegyi patakkal rendelkezik” – érvelt Kászoni Zoltán. Pozitív példaként a Brassó megyei Prázsmár községben létesített halastavakat is említette, ott összesen 30 tonna pisztrángot tenyésztenek évente. „Bátran tudom ajánlani a vállalkozóknak, hogy tenyésszenek pisztrángot, és találják meg a legmegfelelőbb értékesítési módozatokat, így a térség idegenforgalma is növekedhet” – mondta a halbiológus. Ugyanakkor azt tanácsolta a haltenyésztőknek, hogy tömörüljenek egyesületekbe, az Európai Unió által az ágazat támogatására nyújtott pályázati pénzek hatékonyabb lehívása érdekében.
Farkas Nándor, a homoródszentpáli halgazdaság igazgatója elmondta, a vállalkozás egyre sikeresebb, az elmúlt évben már rekordot is döntöttek: több mint 10 ezer horgász látogatott el a településre. Homoródszentpálon 180 hektáros területen 15 tó található, itt lárvaneveléstől piacra szánt haltenyésztésig több mindennel foglalkoznak. A horgásztatás egy 14 hektáros tóban zajlik, ahová hetente telepítenek halakat. Környékét korszerűen alakították ki: stégek, padok szolgálják a horgászok kényelmét, továbbá a tóban lévő állandó 800–900 kilónyi halmennyiség visszatérésre ösztönzi az érdeklődőket. Farkas Nándor szerint a legnagyobb károkat a madarak okozzák, és abban bíznak, hogy a közeljövőben majd lesz törvény a vadkárok megtérítésére.
Lokodi Gergely, a vármezői Salma Impex pisztrángtenyészet tulajdonosa sem panaszkodik: a konkurencia nem zavarja, ugyanis a tenyésztett pisztrángot a saját éttermükön keresztül értékesítik immár 80 éve. A jövőt illetően a vállalkozó amiatt aggódik, hogy a halgazdaságokra egyre nagyobb adókat ró ki az állam, ami nem valószínű, hogy kedvez az újabb gazdaságok megjelenésének.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.