Csemetekertek kialakításával próbálják megmenteni a hagyományos gyümölcsfajtákat a Székelyföldön a Civitas és az Élő Szövet Alapítvány kezdeményezése révén.
2014. március 06., 12:352014. március 06., 12:35
A hagyományos székelyföldi gyümölcsfajták megmentését tervezi a Civitas és az Élő Szövet Alapítvány. Az Erdélyi tündérkert elnevezésű közös programjuk keretében olyan kísérleti központok létrehozását tűzték ki célul, amelyek élő génbankként működnek, illetve bemutató- és oktatóközpontokként szolgálnak az egyes térségekben.
A kezdeményezők adománygyűjtést is hirdetnek: helyi jellegzetes gyümölcsfacserjéket, egres-, ribizli-, málna-, szeder-, homoktövis-, hecsedli- és mogyorócsemetéket várnak a támogatóktól.
Tavaly, az 5. udvarhelyszéki gyümölcsfesztivál alkalmával fogalmazódott meg az ötlet, hogy a Magyarországon már népszerű Tündérkert programot Udvarhelyszéken is meghonosítsa a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány.
„Tavaly először belépőt szedtünk a gyümölcsfesztiválon, melyből megteremtettük az Erdélyi tündérkert pénzügyi alapját. Az így összegyűlt összeg egy-két csemetekert létrehozására lett volna elegendő, viszont sikerült a magyarországi vidékfejlesztési minisztérium támogatását is megnyerni, így 2014-ben öt tündérkert létrehozását tudjuk fölvállalni” – ismertette az előzményeket Pakot Mónika, az udvarhelyi Civitas Alapítvány programigazgatója.
Az öt génbankként, illetve bemutató- és oktatóközpontokként is szolgáló csemetekertet Kovászna, Maros és Hargita megyében hozzák létre, a program iránt érdeklődőket, a jelentkezőket azonban továbbra is várják.
„Aki tud a saját környezetében olyan hagyományos gyümölcsfákat, amelyek kihalófélben vannak, kérjük, segítsen megtalálni ezeket. Ezekről a fákról oltóvesszőket gyűjtünk, és a tulajdonosnak egy beoltott csemetét adunk köszönetképpen. Az oltóvesszők gyűjtését március közepéig fogjuk lebonyolítani, de aki tud, maga is hozhat be oltóvesszőt a Civitas Alapítvány székhelyére, Székelyudvarhelyre, a Solymossy utcába” – tette hozzá a programigazgató.
A továbbiakban elárulta: gyümölcsészeti gondnokság felállítását is tervezik az Erdélyi tündérkert program részeként, melyben olyan idős emberek gyümölcsöseinek gondozását vállalják magukra a Civitas Alapítvány önkéntesei, akiknek már nem áll módjukban megfelelően gondozni kertjüket.
Elmondta: első lépésben a Böjte Csaba vezette Szent Ferenc Alapítvány működtette csíkszentsimoni iskola mintegy héthektáros területén gyümölcsöskertet hoznának létre.
„A felhívásunk, adománygyűjtésünk célja, hogy a szentsimoni gyerekotthon mindenkori lakóinak egészséges életteret, illetve szakmát és megélhetést biztosítsunk. Ugyanis nem megszokott ültetésről van szó: egy székely gyümölcsgénbankot hozunk létre” – ismertette a projektet Bara Ágnes, az Élő Szövet Alapítvány munkatársa.
Hosszú távú cél egyébként, hogy a Szent Ferenc Alapítvány több otthonának kertjében is úgynevezett tündérkerteket alakítsanak ki. A begyűjtött cserjéket március 29-én, Gyümölcsoltó Boldogasszony napján juttatják el Csíksomlyóra, ahol szentmise alkalmával Böjte Csaba megáldja azokat és az adományozókat, majd az alapítvány tagjai, illetve az önkéntes részvevők a szentsimoni otthon udvarán elültetik a cserjéket.
„A Kárpát-medencében számos olyan gazdasági és civil program fut, mely a közösséget szolgálja. Az Élő Szövet Alapítvány létrejöttének célja összeszőni ezeket a kezdeményezéseket a térség szinergiájának elérése érdekében. Hiszen a Székelyföld működésének egyik legnagyobb akadálya az együttműködési készség hiánya” – magyarázta Kolumbán Gábor, a Civitas és az Élő Szövet Alapítvány elnöke.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!