2011. október 06., 06:112011. október 06., 06:11
A Hargita megyei agrárkamara és a megyei önkormányzat közös rendezvényén várhatóan hagyományos házi kolbászt, sonkát, sajt- és péktermékeket, zöldséget, gyümölcsöt, méhészeti termékeket, erdei gyümölcsből készült szörpöket, lekvárokat és befőtteket fognak árulni a termelők, de a székelyföldi hagyományos kézművestermékek sem fognak hiányozni. Az érdeklődők megtekinthetik a kézművestermékek készítését, valamint sajtmustrán és borbemutatón is részt vehetnek.
Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke az MTI-nek elmondta: azért karolta fel a megyei önkormányzat ezeknek a vásároknak a megszervezését, mert a Székelyföld egyik fejlesztési lehetőségét az idegenforgalom és a mezőgazdaság összekapcsolásában látják. Mint mondta, a megyei tanács szorgalmazza, hogy sok családi vállalkozás alakuljon a Székelyföldön, és így minél több embernek legyen munkahelye, megélhetése. A megyei önkormányzat hosszú távú célja, hogy ezek a kis családi vállalkozások fogjanak össze, és helyben dolgozzák fel a székelyföldi növényi és állati eredetű termékeket, a termelők ugyanis pluszbevételtől esnek el, ha a nyersanyagot értékesítik.
A helyi családi vállalkozások ösztönzése érdekében Hargita és Kovászna megye önkormányzata korábban létrehozta a székely termék védjegyet, amelyet a termelők bizonyos feltételek teljesítésével szerezhetnek meg. Jelenleg félezer termék esetében bocsátanak ki ilyen védjegyet, de ezek számát lehet még bővíteni, hiszen az élelmiszereken kívül kézművestermékekre vagy akár szolgáltatásokra is kiterjeszthető a rendszer. A védjegy bevezetésével azt akarják elérni, hogy a székelyföldi kistermelők hatékony módon, szervezetten kijuthassanak a piacra, és az összefogásuk révén akár a multinacionális cégekkel is felvegyék a versenyt. Borboly Csaba szerint arra törekednek, hogy a régióban fogyasszák minél többen a székely termékeket, ebben segítenek ezek a vásárok. A terveik között szerepel székelytermék-bolthálózat létesítése, hosszú távon pedig a cél az, hogy ezek a termékek Bukarestbe, sőt Budapestre is eljussanak. A hétvégén Csíkszereda főterén zajló hagyományos termékvásár október 7-én és 8-án reggel 9 óra és délután 17 óra között tart nyitva.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.