Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

Mezőgépvásárlás. A szakember szerint nagyon oda kell figyelni az uniós pályázatok feltételeire •  Fotó: Makkay József

Mezőgépvásárlás. A szakember szerint nagyon oda kell figyelni az uniós pályázatok feltételeire

Fotó: Makkay József

A bukaresti mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A hírt a Beruházások Finanszírozási Ügynökségének (AFIR) munkatársai kétkedve fogadják, mert a pályázati idény előkészítésének folyamata késést szenvedett. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket, hogy később ne kelljen visszafizetni az elnyert támogatást.

Makkay József

2023. március 17., 10:122023. március 17., 10:12

Nehéz időszak elé néznek a Beruházások Finanszírozási Ügynökségének (AFIR) munkatársai – nyilatkozta a Krónikának az országos ügynökség Kolozs megyei kirendeltségén az uniós pályázatok elbírálásával, illetve megvalósításának ellenőrzésével foglalkozó Bakó Béla mezőgazdasági mérnök. A kolozsvári agrárszakember elmondta: a mezőgazdasági minisztérium idén nyártól egyszerre akar meghirdetni valamennyi agrárpályázatot olyan körülmények között, amikor a jelentősen megnőtt pénzforrások miatt várhatóan nagyságrenddel több pályázatot nyújtanak majd be.

,,A jelenlegi szakembergárda létszámát nem akarják növelni, ennyi munkatárssal pedig nagyon nehéz lesz ellátni a megyei hivatalokra nehezedő pályázatlavinát.

Idézet
A pályázatok elbírálásához sokkal több mezőgazdasági szakember kell az agrárágazat minden területéről,

hiszen szakterületenként különböző szakmai kompetenciák szükségesek, amivel nem rendelkezünk” – illusztrálta portálunknak az ügynökség háza táján fellelhető legfontosabb problémákat.

Bakó Béla szerint az új pályázati szezon idén azért ígérkezik nagyon nehéznek, mert csúszásban van az egész procedúra. Miközben a román mezőgazdasági minisztérium júniustól szeretné indítani első pályázatait, március derekán még nem született meg a pályázatok kiírásának részletes módszertana és feltételrendszere, amit a törvény szerint a véglegesítés előtt több hetes közvitára kell bocsátani. Úgy véli, a júniusi dátum nehezen tartható, inkább az tűnik valószínűbbnek, hogy hónapokkal kitolódhat a kezdés, amíg a teljes folyamat elérhető lesz a pályázók számára.

A gazdák nem olvassák el a ,,kisbetűs” részeket

A pályázatok elbírálásával kapcsolatban Bakó Béla kitért a leggyakoribb hiányosságokra is. Mivel nagy összegekről van szó, sokan nem ovassák el a részletes pályázati feltételeket, csak a több tíz- vagy százezer eurós pénzösszegek lebegnek lelki szemeik előtt. Amikor a pályázatíró cég összeállítja a dossziét és leadják, a gazda fellélegez, hogy milyen közel került az elnyerhető összeghez. Csakhogy a bajok később derülnek ki. Márpedig minél később, annál rosszabb a pályázó számára!

Ha súlyos gondok adódnak az igazolások és egyéb szükséges dokumentumok terén, előfordul, hogy a gazdának vissza kell fizetnie az AFIR által átutalt összeget.

Ha a finanszírozási ügynökség úgy dönt, hogy a pályázó nem jogosult a második kifizetésre, akkor az elsőt is visszaköveteli.

Ajánlott elolvasni a részletes pályázati feltételeket, hogy ne legyen kénytelen visszafizetni a már odaítélt támogatást a jogosult •  Fotó: rmdsz.ro Galéria

Ajánlott elolvasni a részletes pályázati feltételeket, hogy ne legyen kénytelen visszafizetni a már odaítélt támogatást a jogosult

Fotó: rmdsz.ro

,,Sok ilyen esettel találkoztam, amikor a pályázó csodálkozva nézett ránk, hogy ő bizonyos feltételről, követelményekről nem hallot. Amikor megmutatjuk az általa aláírt szerződésben az erre vonatkozó részt, döbbenten néz ránk, mert a finanszírozási szerződést nem olvasta el” – magyarázza az egyik visszatérő gondot a Kolozs megyei pályázatelbíráló szakember.

Az elmúlt ciklusban a turisztikai célú pályázatok esetében fordult elő több alkalommal, hogy a panziókra kapott uniós támogatást visszafizettette az ügynökség a pályázókkal, miután kiderült, hogy a felépített épület engedélyeztetési procedúrái miatt kifutottak a finanszírozási szerződés által meghatározott időből. Más esetben a valósnál kisebb mezőgazdasági területtel rendelkezett a gazda, de számos más probléma is akad, amit útközben a pályázó nem vesz komolyan, és amikor körmére égett a gyertya, akkor ígér fűt-fát, de ez már nem segít a helyzetén.

Nagy gondot jelent az áremelkedés

A drágulások miatt sokan nehéz helyzetbe kerültek, mert a pályázati finanszírozás aláírásától eltelt időszakban jelentősen megemelkedett mindennek az ára. Az elnyert uniós támogatás viszont fix összeg, többet már nem lehet kérni, a gazdának, agrárvállalkozónak azonban jóval nagyobb önrészre van szüksége ahhoz, hogy befejezhesse az elkezdett épületet, megvásárolja a szükséges mezőgépet, élelmiszeripari berendezést, stb.

Az önrészt szerződéskiigazítással lehet növelni, hogy az elnyert uniós támogatás ne menjen kárba, és a pályázó el tudja számolni a pályázati pénzből megvalósított beruházását.

Akinek az önrész növelésére nem volt lehetősége, az eleve visszamondta az elnyert uniós pályázat aláírását és megvalósítását.

„A pályázó gazdáknak azt javasolom, hogy nagyon alaposan járják körül a megjelenő pályázati kiírás részleteit. A pályázatíró cég munkatársával beszéljenek meg minden apró részletet, a szükséges igazolások és engedélyek beszerzésének módját, az önrész vállalható finanszírozását. Az uniós pályázat csak akkor segítség, ha a megvalósítása során a gazda nem találkozik olyan gondokkal, amelyek később az átutalt összegek visszafizetését okozhatják” – figyelmeztetett a Krónikának nyilatkozva Bakó Béla agrárszakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás
2023. március 05., vasárnap

A legnagyobb érdekvédelmi szervezet elnöke szerint a romániai mezőgazdaság céltalanul bolyong az Európai Unióban

A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája az ország legnagyobb érdekvédelmi szervezete. Elnöke, Nicu Vasile a Krónikának adott interjújában elmondta: a román mezőgazdaság nagyon nehéz helyzetbe került átfogó agrárstatégia hiányában.

A legnagyobb érdekvédelmi szervezet elnöke szerint a romániai mezőgazdaság céltalanul bolyong az Európai Unióban