2011. január 27., 09:462011. január 27., 09:46
Az elnöklő Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a sajtótájékoztatón jelezte, hogy a sertéshúságazat válságos helyzetére intézkedéseket sürgető kezdeményezést több tagállam delegációja támogatta. „Remélem, hogy ez az intézkedés megadja a szükséges jelzést ahhoz, hogy a piacokon stabilizálódjon a helyzet, és a sertéstartók jövedelmét ne terheljék újabb nehézségek” – fogalmazott Cioloş.
Fazekas Sándor korábban, a magyar elnökségi prioritások ismertetésekor már jelezte: Magyarország kiemelt figyelmet szeretne szentelni a sertéságazat jövőjének. A tagálla-mok egy részének megítélése szerint a sertéshús ára túlságosan alacsony a magas takarmányárakhoz képest. Néhány más tagország szerint viszont az áraknak szabadpiaci viszonyok között kell mozogniuk. A magántárolás azzal tud segíteni a helyzeten, hogy a gazdák vissza tudják tartani a hús eladását, amíg az árak nem javulnak kellőképpen a piacokon – fejtette ki Cioloş. Hozzátette: dolgoznak azon is, hogy az intézkedés végrehajtása egyszerűsített eljárás mellett folyjék le. Dacian Cioloş jelezte: javasolta azt is, hogy szakértői és magasabb szinten is vizsgálják meg, hogyan lehet a közös agrárpolitika jövőjéről folyó gondolkodás keretében jelenleg vitatott eszközöket jobban hozzáigazítani a sertéságazat igényeihez.
Mint ismeretes, Tánczos Barna mezőgazdasági államtitkár korábban közölte, a kis, családi gazdaságokban tartott sertésállományok miatt Románia nem tud eleget tenni az Európai Unió állat-egészségügyi feltételeinek, s ennek következtében nem engedélyezték az ország egész területén előállított sertéshús exportálását. Mivel a vidéki állattartó gazdák számára évek óta problémát jelent az állatok értékesítése és az állatvédelmi feltételeknek megfelelő levágása, ezért az agrártárca korszerű vágópontok létrehozásával nyújtana segítséget a közeljövőben. Az Unió azt javasolta, hogy egy úgynevezett tagosítási folyamat keretében, a termelőkkel és a feldolgozókkal közösen megállapított szabályok és elvek alapján a hatóságok válasszanak ki jól elhatárolt területeket, ahonnan lehetséges lesz majd sertéshúst előállítani kivitelre.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.