Sajtkészítő tanfolyam kezdődött Csíkszeredában

Sajtkészítő tanfolyam kezdődött Csíkszeredában a Hargita megyei önkormányzat keretében működő agrárkamara szervezésében. A tavalyi kurzus után immár másodjára rendezték meg ezt a tanfolyamot, és idén mintegy 120 gazda iratkozott be, hogy elsajátítsa a sajtkészítés tudományát. Közülük 32-en haladók, akik már a 2011-es kurzusokon is részt vettek.

Hírösszefoglaló

2012. február 09., 09:342012. február 09., 09:34

Ezúttal is magyarországi mesterek oktatnak: Kiss Ferenc Körösladányból, aki a Magyar Sajtkészítők Kézműves Céhének alapító tagja, valamint Sándor Tamás Egerből és Ivácson Attila Veszprémből. Utóbbi kettő a kezdő csoportokkal foglalkozik a megyeházán péntekig, míg Kiss Ferenc a haladókkal a megyei tanács csíksomlyói Multifunkcionális Központjában.

A keddi megnyitón Borboly Csaba megyei tanácselnök beszámolt a megyei tanács agrárstratégiájáról, valamint a székelyföldi gazdák életminőségének javítását célzó programjairól. A tanácselnök szerint az önkormányzatoknak saját költségvetésükből is többet kellene fordítaniuk mezőgazdaságra, tehát az agrárszektor fejlesztése kellene, hogy legyen a prioritás, mert nem biztos, hogy például a csatornázás megtérülő, fenntartható befektetés, annak lehet olcsóbb alternatívája.

„Szemléletváltásra van szükség. Egyre nagyobb értéke lesz a termőföldnek, az élelmiszernek, ebben van a jövő, a pénz, csak oda kell figyelni a jó minőség biztosítására, a hitelesség megőrzésére” – jelentette ki Borboly. „A havi vásárokon látható tömeg és a magyarországi Corában rendezett Székely Heteken megjelent nagyszámú érdeklődő is bizonyítja, hogy igény van a székely termékekre itthon és külföldön egyaránt” – tette hozzá a tanácselnök. Borboly Csaba az összefogás, egységes arculat, összehangolt népszerűsítő kampányok szükségességét hangsúlyozta, mert a gazdák termékeiket csak így tudják minél szélesebb körben értékesíteni, hangzott el.

A kurzus összesen 450 órából áll, ebből 150 óra elmélet, 300 óra gyakorlat. Keddtől péntekig gyakorlat lesz, de később, a márciusban kezdődő elméleti órákkal párhuzamosan is tartanak még foglalkozásokat.
Az elméleti kurzusokra a gyergyóiak és a csíkiak Csíkszeredában, az udvarhelyszékiek pedig Székelyudvarhelyen járhatnak. A résztvevők a júniusi záróvizsga után kaphatnak oklevelet, amelyet elismer a munkaügyi minisztérium, és az Európai Unió egész területén érvényes.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás