Fotó: Farkas Antal
Több mint másfél éve tartó jogi vita után rendeződött a székelyudvarhelyi zöldségpiac ügye: a létesítményt üzemeltető Tamás Industries Kft. átadta a működtetési jogot az önkormányzatnak. A változásnak főként a helyi és a környékbeli termelők örülnek, akiknek a városháza megígérte, az új piacszabályzat lehetőséget biztosít számukra, hogy kedvezményesen kínálják portékáikat.
2013. május 02., 12:302013. május 02., 12:30
2013. május 02., 12:322013. május 02., 12:32
A helyi cég 2003-tól bérleti szerződés nélkül működtette a város területén levő zöldségpiacokat, és mivel az adminisztratív jogokról nem akart lemondani, az önkormányzat pert indított a cég ellen, amit meg is nyert.
A Vásártér utcai zöldségpiac működésére vonatkozó szabályok betartásáról jelenleg a polgármesteri hivatal három alkalmazottja gondoskodik: ellenőrzik az árusok termelői igazolványát, kereskedelmi engedélyét, illetve beszedik a napi illetékeket is. A piaci illetékek értékéről a helyi önkormányzat nemrég határozattervezetet fogadott el, az ebben megjelölt napidíjak mellett azonban arra is lehetőséget biztosít, hogy az árusok bérletet váltsanak. Az új piacszabályzat meghatározza, hogy helybéli, Udvarhelyszéken vagy a megyehatárokon kívüli árusok, illetve a viszonteladók hol értékesíthetik portékájukat.
„Az első sor fémasztalnál a helyi termelőknek biztosítunk helyet, így segítjük az udvarhelyszéki kisgazdákat. A második sorban a viszonteladók, harmadikban az Udvarhelyszéken kívüli árusok kapnak asztalt, leghátul pedig a facsemetéket és virágokat értekésítő árusok\" – magyarázta Ülkei Zoltán, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztályának vezetője.
A legutóbbi tanácsülésen Benedek Árpád Csaba alpolgármester vetette fel, hogy a helyi termelők felkarolása érdekében a keddi piacnapon kívül meg kellene jelölni még két olyan napot, amikor a kistermelők részesülnek előnyben. „A piacnak vannak belső íratlan szabályai, az árusok is ehhez igazodnak. A tapasztalatok szerint például a hagyományos piacnapon kívül rendszerint szombaton van több vásárló, így ilyenkor több árus jön be vidékről\" – jegyezte meg Ülkei Zoltán.
Kedden délelőtt túlnyomó többségben viszonteladók és a megyehatárokon túlról érkező árusok kínálták portékájukat – belföldön termesztett retket, káposztát, zöldhagymát, paradicsomot, illetve az importepret –, a kistermelők ugyan kisebb menynyiségű, viszont szebb zöldséggel várták a vásárlókat. A fenyédi Gergely Erzsébet a zöldhagymáját dicsérte, de fokhagymát, medvehagymát, mentát és csalánt is kínált. „Kevés a nyugdíj, ezért valahogyan ki kell egészítenem a jövedelmem. Szerencsére keddenként üres asztalt mindig kapok, de egyszerre kevés zöldséget tudok megtermelni, az utazás költségét is beleszámolva, heti egy napnál többször nem éri meg nekünk, kistermelőknek piacozni\" – mondta a nyugdíjas termelő.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!