Fotó: A szerző felvétele
2010. június 10., 11:122010. június 10., 11:12
Az uniós csatlakozás a sporthorgászok számára is kedvező feltételeket hozott, ugyanis az itthon kiváltott engedéllyel az összes tagállam vadvizein engedélyezett a pecázás. A június 5-én véget ért horgásztilalommal egyre többen töltik szabadidejüket a vízparton, ami a halastavakat működtető magánvállalkozóknak is kedvez.
Czumbil Tibor, a Szatmár Megyei Sporthorgászok Egyesületének (APSSM) elnöke lapunk kérdésére elmondta, szervezetük mintegy 2500 állandó taggal rendelkezik. Évente 250–300 új tag iratkozik be a szatmári horgászegyesületbe, ám ugyanenynyi pártol is el tőlük más szervezetekhez. A 2000-es tiszai ciánszennyezés miatt például egy-két évig mindössze 1500 horgász váltott ki engedélyt.
„A legtöbben minden évben tőlünk igényelnek idényre szóló engedélyt, így az állandó tagok kedvezményesen jutnak hozzá a horgászigazolványhoz. Akik a tavaly is nálunk horgásztak, azoknak idén csak 65 lejt kell fizessenek, akik most iratkoznak be, azoknak 80 lejt kell erre a szenvedélyre áldozniuk” – részletezte a partiumi egyesület vezetője. Czumbil szerint a nyugdíjasok, a gyerekek és diákok, valamint a sérült személyek kedvezményesen válthatnak ki engedélyt, nekik 35, illetve 40 lejt kell fizetniük.
Az egyesület engedélyével az országos folyó és síkvizeken lehet horgászni, illetve a tagok 10 lejes kedvezményt kapnak a hozzájuk tartozó telepített tavak napidíjából. Az elnök továbbá azt is megemlítette, hogy az egyesület havonta szervez horgászversenyeket, december végén pedig kiosztja az Aranyúszó elnevezésű díjat, amelyet a legeredményesebb horgásznak ítélnek oda.
Szatmár megye vizeiben egyébként számos növényevő és ragadozó halfajta fogható, ám a pisztráng és a compó az utóbbi időben eltűnt a folyókból. A szabályzat szerint vadvizeken 4 bottal lehet horgászni, és mindegyiken maximum két horog lehet. A telepített tavakon 3 horgászbot engedélyezett, és egy alkalommal egyetlen nemes hal (ponty, amur) vihető el, de az nem lehet 3 kilónál nagyobb, valamint apróhalból 3 kilogramm fogható ki. A horgásztilalom egyébként csukára február 18. és március 31., általánosan pedig április 5. és június 5. között érvényes.
Az orvhorgászokra, illetve azokra, akik nem tartják be az engedélyben feltüntetett szabályokat, szigorú szankciók várnak. Czumbil szerint a hálózásért és a tilalomban való horgászásért rendőrségi büntetőeljárást kezdeményeznek, és az elkövetőt akár szabadságvesztésre is ítélhetik, a többi szabálysértésért pedig pénzbírságot rónak ki.
Akik nem szeretnének horgászengedélyt váltani, azok a napidíjas és éves bérletes telepített tavakat célozhatják meg. Erre a nyugati határ mindkét oldalán számos lehetőségük van. Akik csak egy nap kívánják áztatni a csalit, azoknak 30 és 50 lej közötti díjat kell kifizetniük, amiért 12 órát ülhetnek a vízparton, és általában 2, maximum 5 kilogrammos nemes halat, továbbá 5 kilogrammnyi apróhalat vihetnek haza.
A határ menti, magyarországi tavak partjain hétvégenként nagyrészt Szatmár, Bihar, Szilágy és Máramaros megyei rendszámú autók parkolnak. A horgászok elmondása szerint a magyarországi tavak többségét sokkal jobban karbantartják a romániaiakénál, sűrűbben telepítik, és nagyjából ugyanannyi napidíjat kérnek, mint a hazai horgásztanyák üzemeltetői. Az utóbbi időben egyébként az éjszakai horgászat is nagyon népszerűvé vált.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.