2011. június 16., 07:432011. június 16., 07:43
A vidékfejlesztési program egyes pillérének (A mezőgazdasági és az erdészeti szektor versenyképességének javítása) keretében meghirdetett szubvencióra a szaktárca idén két kérésleadási periódust írt ki: az elsőre ebben a hónapban, június 30-áig, a másodikra pedig októberben kerül sor. „Az elmúlt évek tapasztalata az, hogy a gazdálkodás célja lassan Romániában is kezd az árutermelés irányába elmozdulni, amelyhez, a termésfelesleg piaci értékesítése lévén, a szerkezetátalakítás alatt álló, félig önellátó gazdaságok is hozzájárulnak” – magyarázta Tánczos Barna vidékfejlesztési államtitkár. Elmondta, a jövedelemkiegészítő támogatás elsődleges célja a csak részben előállító, tőkehiányos kisgazdaságok árutermelésre való átállásának az elősegítése.
A támogatásra azon magánszemélyek és családi vállalkozók pályázhatnak, akik még nem töltötték be a 62. életévüket, az önellátáson felül mezőgazdasági termékeik egy részét kereskedelmi forgalomban értékesítik, és rendelkeznek egy 5 évre szóló üzleti tervvel. Az összeállított dokumentációkat a megyei mezőgazdasági igazgatóságoknál kell benyújtani.
A mezőgazdasági termelőknek a 141-es intézkedés keretén belül idén 105 millió euró áll a rendelkezésére, amelyből gazdaságonként évente 1500 euróra lehet pályázni. Ezt az összeget öt éven át kapják majd meg a gazdák” – tájékoztatott Tánczos Barna.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!