Fotó: Boda L. Gergely
Péntekig fogadja a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) a kérelmeket az európai uniós pénzalapból a tejtermelők megsegítésére szánt támogatásra.
2016. április 07., 12:502016. április 07., 12:50
A romániai tejszektor számára 8,7 millió, a sertésnevelőknek pedig közel 2,4 millió eurós segélyt biztosít az EU, mivel ebben a két ágazatban jelentős veszteségeket könyveltek el a gazdálkodók, részint a kvótarendszer uniós megszüntetése eredményeképpen előállt tejdömping, s az ebből fakadó tejfelvásárlói árak látványos zuhanása, másrészt pedig a sertéshús árának zuhanása miatt.
Maros megyében például kevés olyan farm van, ahonnan nagyobb mennyiségű sertéshús vagy élő sertés kerülne a feldolgozóiparhoz, ezért inkább a fejőstehenek tartóit érdekelheti az uniós alapokból származó támogatás. A tejtermelők esetében a kérvényezőknek szerepelniük kell a 2014/2015-ös tejkvóta-nyilvántartásban, ugyanakkor bizonyítaniuk kell, hogy jelenleg is van érvényes leszállítási szerződésük egy tejfeldolgozóval legalább 6 hónapra, s ez az igénylés benyújtásának pillanatában is érvényben van. Az iratcsomóhoz csatolni kell legalább egy olyan számlát, ami bizonyítja, hogy tejet adtak át a felvásárlónak, illetve azt, hogy a 2014/15-ös kvótaévben legkevesebb 5 tonna tejet adtak át feldolgozásra.
A termelőnek járó támogatás összegét az APIA számolja ki az utolsó (2014/15-ös) kvótaévben eladott tejmennyiség alapján. Például 240 eurót kap a gazda, aki 5 és 20 tonna közötti mennyiséget adott át feldolgozásra az utolsó kvótaévben. Ha 200 tonnán felüli mennyiséget adott át, a járandósága egységesen 2900 euró.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!