Összefognak a székely méhészek: szakmai konferenciák, mézfesztivál és tanfolyamok szervezését tervezik a régió méhészegyesületeinek a bevonásával – tájékoztatott Lázár Tibor, a Hargita megyei egyesület elnöke.
2017. február 02., 14:182017. február 02., 14:18
„A nagy múlttal rendelkező, csíkszeredai székhelyű Hargita megyei méhészegyesület mellett korábban Udvarhelyszéken is egyesületbe tömörültek a méhészek, tavaly pedig egy hasonló gyergyószéki csoportosulás is beindult. Mindhárom egyesület külön jogi személyiségként működik különálló tevékenységgel, de a székelyföldi méhészek – még ha különböző egyesületekhez is tartoznak – összetartanak” – avatott be a részletekbe Lázár Tibor.
Mint mondta, a Hargita megyei egyesületek tartják a kapcsolatot a háromszéki, a Nyárád menti és a Küküllő vidéki szakmai csoportokkal is, eljárnak egymás rendezvényeire és kiállításaira. A csíkszeredai szakember – aki három évtizede vezeti a megyei egyesületet – kiemelte: az Országos Méhészegyesület tagjaként sok más hazai és külföldi tagszervezettel együttműködnek. Mint mondta, a téli időszak különösen zsúfolt, hiszen egymást érik a szakmai rendezvények. Az elmúlt hónapban Gyergyószéken rendeztek szakmai fórumot, februárban pedig Csíkszeredába várják konferenciára a méhészeket, s még ebben a hónapban Székelyudvarhelyen is összehívnak egy szakmai találkozót.
„A méhészek már hozzászoktak az önképzéshez, a szakmai továbbképzéshez, így valamennyi rendezvény telt házas, a szakemberek előadásaira mindig igény van” – mondta Lázár. Neves szakembereket is meghívtak, Csíkszeredában például Tóth Péter magyarországi méhész az atkák elleni védekezéssel kapcsolatos tapasztalatait osztja meg az érdeklődőkkel, de az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) képviselője is hasznos tanácsokkal szolgálhat a méhészeknek. Udvarhelyen Bross Péter, az OMME elnöke és Hegedűs Dénes állatorvos is előadást tart. Nagy sikernek örvend a rendszeresen megszervezett mézfesztivál is, ahová nemcsak helyi és környékbeli méhészek hivatalosak, hanem szép számmal jönnek magyarországi vagy más országbeli magyar méhészek is.
A megyei agrárkamarával együttműködve évente szerveznek méhészképzéseket: a végzősök az Európai Unió tagállamaiban elismert oklevelet szerezhetnek. A képzésen részt vevők elsajátítják a méhészeti technológiák alapjait, tanulnak növénytant, biológiát, illetve egy minimális közgazdaságtant is. Lázár Tibor szerint ezek a képzések két szempontból is fontosak: egyrészt a méhészkedéshez szükséges legalapvetőbb tudást sajátíthatják el a résztvevők, azaz a „méhészet ábécéjét”, másrészt az uniós finanszírozású pályázatokat, támogatásokat csak okleveles méhészek igényelhetik, illetve pályázhatják meg.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!