Fotó: Veres Nándor
Alma, murok, cékla, körte és ribizli préselésére és zacskózására alkalmas gépsort üzemel be idén ősztől Jánó Elemér csíkszentmártoni gazda, aki négy éve kezdett ribizlitermesztésbe.
2016. szeptember 01., 13:592016. szeptember 01., 13:59
„Brassói születésű vagyok, ott végeztem erdészeti tanulmányaimat, s habár a tanult szakmámban nem dolgoztam soha, a tanultak révén megmaradt a természet szeretete – avatott be az előzményekbe Jánó Elemér. – Amikor 2003-ban Csíkszeredába költöztünk, vásároltunk egy kis földet Csíkszentmártonban, amelyen burgonya és répa termesztésével próbálkoztunk. Mivel kis területen nem volt jövedelmező, kihasználva a tudásomat, 2012-ben ribizlit ültettünk a területre\".
A Csíkszeredában élő gyümölcstermesztő hozzátette, négy éve negyven ár területen 1200 tő ribizlit telepítettek, amelyek azóta is szépen gyarapodnak. A gyümölcsöst egyelőre nem akarja bővíteni a termelő, mivel a ribizlis körüli teendőket szereti saját maga végezni. Mint mondta, ennél többet viszont egyedül nem tud karbatartani, hiszen sok törődést, rendszeres odafigyelést igényel a gondozása. Heti rendszerességgel jár a gyümölcsösbe, annak tisztán tartása, a bokrok nyesése, a gyökértörzs takargatása folyamatos munkát jelent – foglalta össze a tulajdonos.
Megtudtuk azt is, hogy már a második évben termést hoztak a tövek, így abból saját szükségletükre szörpöt, bort készítettek. Azt követően már a saját használatra szánt levek mellett értékesíteni is tudtak a termésből. Mivel termékeik kelendőek, ezért ügy döntöttek, érdemes lenne egy gépsorba fektetni a feldolgozáshoz, hiszen 2015-ben már 500 kilogramm gyümölcsre számítottak. Figyelembe véve, hogy a begyűjtött mennyiség évről évre növekedve elérheti az 1000-1200 kilogrammot is, korábban egy prést és egy darálót vásároltak. Tavaly márciusban pedig elhatározta, hogy a gyümölcsös mellé épült garázst átalakítja feldolgozóépületté.
Kifejtette azt is, hogy a gépsort nyári almával már kipróbálta, így az őszi gyümölcsszüret indulásával (szeptember közepétől) fogadni tudja a helyi és szomszédos települések gyümölcstermesztőit. A feldolgozásért hasonló árat kér majd, mint a szomszédos települések kisüzemei. Mivel a pasztörizálógép teljesítménye óránként 300 liter, a présé viszont annak fele, így hamarosan vásárolnia kell egy másik gépet is. Hosszabb távú terveivel kapcsolatban még beszámolt arról is, hogy szeretne pályázati úton egy magozógépet venni, amely a legnagyobb magos gyümölcstől (barack) a legkisebbig (ribizli) használható lenne.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!