2009. április 16., 12:032009. április 16., 12:03
A kamara elemzése szerint a világpiacon a búza ára csökkent március végén: egyrészt azért, mert az Egyesült Államok déli, sokszor aszályos területeire bőséges csapadék hullott, másrészt a dollár gyengülése miatt. A kukorica viszont drágább lett, mert emelkedett a kőolaj ára, és várhatóan a tavalyinál sokkal kisebb lesz a termőterület. A kimutatás szerint a 2009 elején bekövetkezett árcsökkenés után a legtöbb gabona és olajosmag drágult márciusban, igaz, a hónap végén – különösen az étkezési búza piacán – mérséklődtek az árak.
Az elmúlt évi időjárás egyébként rendkívül kedvezett a gabonatermesztőknek: a mezőgazdasági minisztérium jelentése szerint Romániában közel 7 millió tonna gabona termett a 2007-es 3 millióhoz képest. A gabonatermés egyébként 1990 után 2007-ben volt a legalacsonyabb Romániában – főleg a szokatlanul enyhe téli időjárás és a szárazság miatt –, 44 százalékkal volt kevesebb a 2006-os termésmennyiséghez képest.
Míg a búza tonnánkénti ára Magyarországon vagy Ausztriában 220– 235 euróba kerül, addig Romániában a gabona tonnájáért aratáskor 140, télen pedig csupán 111 eurót adtak. Míg a kukoricát Romániában 85 euróért értékesítették tonnánként, a szomszédos Magyarországon már 130, míg Ausztriában 135 eurós értékesítési árat kínálnak.
Az Európai Statisztikai Intézet (Eurostat) adatai szerint uniós viszonylatban az átlagos gabonatermés tavaly elérte a hektáronkénti 5,4 tonnát, ami 0,6 tonnával több a 2007-es évi átlagnál. Ez azt jelenti, hogy az EU-ban összesen több mint 300 millió tonnás gabonaterméssel számoltak, 43 millióval többel, mint egy évvel korábban.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.