Fotó: Veres Nándor
Októbertől kezdődően lehet lehívni összegeket a mezőgazdasági hitelalapból, erre a célra 92 millió eurós keretet különített el az agrártárca a sikeres pályázások érdekében – jelentette be Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter.
2016. március 12., 09:562016. március 12., 09:56
2016. március 12., 10:552016. március 12., 10:55
A támogatás olyan pályázatok esetében igényelhető, ahol önrészre van szükség. A miniszter emlékeztetett, a 2007 és 2013 közötti vidékfejlesztési alapokból Románia 940 millió eurót veszített el, mert a sikeres pályázók nem tudták biztosítani az önrészt, és közel 800 millió euró értékben visszamondták, illetve felbontották a már megvalósítási fázisban lévő szerződéseket.
A miniszter már tárgyalt a hitelalap létrehozásáról az uniós beruházási alap képviselőivel, melynek segítségével megoldják a hitelalap működését. Egyes fejezeteknél a sikeres pályázónak önrészt kell felmutatnia, amit saját alapokból vagy kereskedelmi bankkölcsönből biztosít. Az önrész mértéke a vidékfejlesztési programoknál általában 50 százalék, de a hegyvidéken gazdálkodóknál és a fiatal pályázóknál lecsökkenhet egészen 10 százalékig.
Szakál András, a Mezőgazdasági Beruházásokat Kifizető Ügynökség vezérigazgatója szerint a túl bonyolult pályáztatási rendszer is okolható az elvesztett uniós vidékfejlesztési pénzekért. Ezt szeretnék elkerülni, és március végéig egyszerűsítik a pályázatok benyújtását.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!