2010. október 14., 10:412010. október 14., 10:41
Veszteséges idén a cukorrépa-termesztés Brassó megyében, így a termelőknek igencsak el kell gondolkodniuk, hogy a jövőben foglalkoznak-e a növénnyel. A gazdáknak nemcsak a termés értékesítése okoz fejfájást, helyzetüket jelentősen megnehezíti a botfalusi (Brassó megye) cukorgyár bezárása is.
A gyár leállását követően a környékbeli termesztők csak a Neamţ megyei Roman városában tudják eladni a cukorrépát, a botfalusi üzem által korábban felvásárolt termés árával pedig több száz termelőnek tartozik a vállalat – hívta fel a figyelmet Ion Benea, a cukorrépa-termesztők országos szövetségének az elnöke. „Rendkívül költséges a gazdák számára, hogy el kell szállítaniuk a termést Neamţ megyébe, ezért egyre többen jelezték, a jövőben abbahagyják a cukorrépa-termesztést” – nyilatkozta Benea.
Románia az európai uniós csatlakozáskor csak 109 ezer tonna cukorrépából származó cukor előállítására kapott kvótát, ennyit sikerült kialkudni, mert a romániai cukorrépa-termesztés akkor éppen mélyponton volt. A hazai nyersanyagra számított 109 ezer tonnás kvótából a nagyváradi Zahărul 33,1 ezer tonnát, a marosludasi Zahărul 33,4 ezer tonnát, a botfalusi cukorgyár 18,4 ezret, míg a Buzău, Neamţ és Ialomiţa megyében cukorgyárat működtető Agrana 24,2 ezret kapott.
A feldolgozói kvótát el is lehet adni, és meg nem erősített információk szerint a botfalusi gyár kvótáját francia befektetők vásárolnák fel, közel 30 millió eurót ígértek a gyár tulajdonosának. Ha a kvótát megveszik, a cukorrépát a francia termesztőktől is felvásárolhatják, és Franciaországban állítanák elő belőle a cukrot. A Kovászna és Brassó megyei termesztőkre ez viszont katasztrofális hatással lenne – mutatott rá a szakember.
Ioan Benea az elkeseredett gazdáknak a repcetermesztést ajánlja. Mint mondta, korszerű technológiával egy hektáron 45 tonna cukorrépa termeszthető, és legkevesebb 6000 lejt kell elkölteni a föld megművelésére, ami az agrárszakember szerint eladáskor sem térül meg. „A repce termesztésére ugyanekkora területen 1600–1800 lejt kell költeni, a jövedelem pedig elérheti az 5-6000 lejt is” – hangsúlyozta Ioan Benea.
A repcetermesztés egyébként egyre népszerűbb az országban. A szakértők ezt azzal magyarázzák, hogy nagy a külföldi és belföldi kereslet a biodízel iránt, amelynek alapanyaga a repce. Hektáronként 3,5–4 tonna termést is be lehet gyűjteni, miközben a növény tonnánkénti ára eléri a 300–310 eurót. Lucian Buzdugan, a romániai olajtermő növények tanácsának elnöke korábban úgy nyilatkozott, a repceföldek felülete várhatóan évente 20-30 százalékkal nő majd. A mezőgazdasági minisztérium kimutatása szerint az elmúlt évben több mint háromszor megnőtt a repcével beültetett föld felülete, amely jelenleg megközelíti a 368 ezer hektárt.
Az ország 2010-től már évi 11 millió tonna repcét termel.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.