Fotó: Boda L. Gergely
Az udvarhelyszéki méhészetek jelentősebb problémák és veszteségek nélkül vészelték át a fagyos időszakot annak ellenére, hogy az ország több megyéjében komoly veszteség érte a gazdákat – tudtuk meg Ádám Józseftől, az udvarhelyszéki méhészeket tömörítő Örösi Méhészegyesület elnökétől.
2017. március 09., 14:232017. március 09., 14:23
A gazdák legfőbb problémája a szakember szerint az, hogy a mézet nehéz eladni, a felvásárlók nem keresik a termelőket, inkább az olcsóbb, mézszerű kínai készítményekkel próbálják helyettesíteni. „A mi méheink az ipari technológiával, a gépekkel nem tudják felvenni a versenyt – fogalmazott Ádám József. – Ennek ellenére olyan árakat próbálnak kialkudni a termelőktől a természetesen előállított mézekért, mint amennyibe ezek a mézszerű készítmények kerülnek. Pedig a kettőnek nem ugyanakkora a tápértéke.\"
Ádám József kérdésünkre elmondta, az augusztusban kaptárokba helyezett tápláléknak áprilisig elegendőnek kell lennie, s bár tisztulni kijönnek a méhek, gyűjtögetnek is, április végéig még a téli táplálékukat fogyasztják. A szezon úgy indul, hogy először a repcére viszik a méheket, Ádám József viszont idén ezt nem teszi meg, mert a szakszerűtlen vegyszerezés miatt az elmúlt két évben megmérgeződtek a méhei, s a tavaszi munkája kárba veszett.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!