Fotó: David Muntean/Adevărul
Rendbontással és incidensekkel vette kezdetét szerdán Bukarestben a romániai gazdaszervezetek tüntetése. A demonstrálók szembeszálltak a rendfenntartókkal is.
2016. március 23., 12:072016. március 23., 12:07
2016. március 23., 13:512016. március 23., 13:51
A napokban meghirdetett tiltakozó akcióra több száz, az ország minden tájáról érkezett termelő gyűlt össze a bukaresti parlament épülete előtt.
A gazdák elsősorban az állami szubvenciók folyósításának késlekedését kifogásolják, mindemellett azt követelik a kormánytól, hogy literenkénti ötvenbanis támogatást nyújtson a tejtermelőknek. A gazdaszervezetek többek között azt is felrótták a román hatóságoknak, hogy a magyarországi területalapú támogatás a romániai ötszörösére rúg.
Hírügynökségek jelentése szerint a gazdák nekiveselkedtek a rendőrkordonnak, hogy átjussanak a tüntetés helyszínét a parlament épületétől elválasztó úton. A juhászok demonstrációjához hasonlóan a gazdák egy része ezúttal is be akar hatolni a törvényhozás épületébe. A demonstrálók – akiknek száma folyamatosan nő – tiltakozásképp tejjel árasztották el az aszfaltot. Kora délután a tüntetők a kormány épülete elé vonulnak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!