2011. március 31., 08:402011. március 31., 08:40
A Hargita és Kovászna megye tanácsa által két évvel ezelőtt útjára indított rendezvénysorozat napirendjén ezúttal a helyi termelők és termékeik szerepeltek. Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke közölte, a projekt legfőbb célja, hogy a Székelyföld lakói – és nem csak ők – minél több székely terméket vásároljanak és fogyasszanak, ugyanis ily módon nemcsak egészségesebben étkeznek, de munkahelyeket is teremtenek a régióban. „Bízom abban, hogy a jó példa ragadós lesz, és egyre több üzletlánc teszi polcaira a székely termékeket” – mondta köszöntőbeszédében Borboly Csaba.
Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke a helyi termékeket előállító gazdák támogatásának fontosságát hangsúlyozta a rendezvényen. „A Székelyföld csak úgy válhat erőssé, ha a termelők és családjuk számára megélhetést tud biztosítani ez a tevékenység” – mondta a tanácselnök. Tamás Sándor felhívta a résztvevők figyelmét, hogy egy Ilfov megyei cég Székely szalámi néven forgalmaz terméket, és hangsúlyozta, hogy el kell határolnunk a spekulánsokat az igazi termelőktől. A rendezvényen Bíró A. Zoltán, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem dékánja Hagyományos és táj jellegű termékek a térségi fejlesztés szolgálatában címmel tartott előadást, a konferencia székelytermék-kóstolóval ért véget.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!