A lehetõséget 20–30 év közötti fiataloknak ajánlják, akik négyéves mezõgazdasági tapasztalattal rendelkeznek – akár az otthoni gazdaságban is –, egészséges, munkabíró testalkatúak, feddhetetlen elõéletûek és egyházi ajánlással rendelkeznek. A tanulmányutakat német nyelvterületeken szervezik az erdélyi fiatalok számára. A kiutazást azonban minden esetben megelõzi egy képzéssorozat, amelynek része az Unióban is elismert mezõgazdasági kurzus, illetve 12 hetes intenzív németnyelv-tanfolyam. A tanfolyamokat németországi tanárok vezetik, ezért ajánlott a német nyelv legalább kezdõ szintû ismerete. A gépkocsivezetõi jogosítvánnyal rendelkezõ fiatal férfiak ezt követõen 4–18 hónapig terjedõ mezõgazdasági gyakorlaton vehetnek részt Svájcban, illetve egy évig gyakornokoskodhatnak Németországban. A fiatal hölgyek számára négy hónapos háziasszonyképzést kínálnak Svájcban, illetve az Au-pair program keretében németországi katolikus szervezetek által javasolt családoknál vállalhatnak munkát. A gyulafehérvári Caritas több mint 14 éve szervez mezõgazdasági képzéseket, tudtuk meg Kastal Lászlótól, a Szent Benedek Tanulmányi Ház igazgatójától. A Bajor Parasztszövetség támogatta programokon az elmúlt idõszakban több mint 1700 fiatal vett részt, és az igazgató szerint mindannyian itthon is hasznosítható tudással tértek haza. „A Gyergyói-medence minden településérõl tudnánk egy-két jó példával szolgálni, amelynek révén úgy jött létre egy-egy sikeres vállalkozás, hogy tulajdonosa a külföldön szerzett tudását kamatoztatta\" – nyilatkozta Kastal. Hozzátette, jelenleg a külföldi tanulmányutak szervezésén kívül az Apáczai Közalapítvány támogatásával állattenyésztõ és növénytermesztõ képzést szerveznek, amelyre korhatár nélkül lehet jelentkezni. A 12 hetes képzés után a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium láttamozásával ellátott oklevelet kapnak a gazdák, amely feljogosítja õket mezõgazdasággal kapcsolatos családi, illetve egyéni vállalkozások indítására, s amely alapfeltétele az uniós pályázatokban való részvételnek. A képzésekre január 31-éig lehet jelentkezni; bõvebb felvilágosítás kérhetõ a 0266-365000 telefonszámon, illetve a st.benedek@clicknet.ro e–mail címen.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.