2012. január 26., 06:362012. január 26., 06:36
A KAP tartalmas költségvetéssel kell hogy rendelkezzék, szeretnénk megtartani a jelenlegi finanszírozási szinteket” – nyilatkozta az államtitkár.
Elmondta, az alaptámogatások korlátozását Románia üdvözli ugyan, de javasolja, hogy a korlátozás során megmaradt összegeket ne csak innovációs programokra, hanem a fiatal gazdák támogatására is fordítsák.
A közvetlen kifizetéseket illetően Románia határozottan kiáll a támogatásoknak a tagállamok közötti méltányosabb elosztása mellett, ahogyan azt is fontosnak tartja, hogy legyen lehetőség a vidékfejlesztést célzó második pillér keretösszegéből átcsoportosítani legalább tíz százalékot az első pillérhez.
„A rendelet egy másik fontos szempontja a KAP környezetvédelmi teljesítményének javítása a közvetlen kifizetések „zöldítése” révén. Egy fenntartható ökoszisztéma program kidolgozását mi is támogatjuk, annak érdekében, hogy a mezőgazdasági ágazat tovább haladjon a fenntarthatóság irányába” – magyarázta Tánczos Barna.
A fiatal gazdák támogatására szánt program kapcsán a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium államtitkára elmondta, a jelenlegi javaslatban, a kevesebb mint 25 hektárt megművelő fiatal gazda minden támogatás esetében plusz 25 százalékos többletkifizetésben részesülhet. Ez nagyon jó, könnyen alkalmazható, a fiatal gazdákat előnyös helyzetbe hozó megoldás, Románia viszont ezt azzal bővítené ki, hogy a 25 hektárt 100 hektárra kellene növelni, hogy ezáltal az érintett gazdaságok versenyképességét fokozzák.
Ami a félig önfenntartó vagy saját fogyasztásra termelő gazdaságok támogatását illeti, Románia a jelenlegi javaslatban szereplő viszonylagos jólét alapján meghatározott átalánytámogatás felső határértékének kibővítését javasolja, 1000 euróról 5000 euróra – mondta Tánczos Barna.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.