Fotó: RMDSZ
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt, ugyanakkor a gazdák elmondhatták a véleményüket és kritikát is megfogalmazhattak az RMDSZ munkájával kapcsolatban. Ezek a találkozók A közösségért kormányzunk konzultációs kampány keretében zajlanak, ahol arról kérdezik az embereket, mit gondolnak az elmúlt két év kormányzati munkájáról és a következő időszak tennivalóiról.
2023. április 21., 11:592023. április 21., 11:59
2023. április 21., 12:142023. április 21., 12:14
– Milyen támogatásokkal segítettek a gazdáknak az elmúlt két évben, milyen hozadéka van a gazdák számára annak, hogy az RMDSZ kormányon van?
– Járvány alatt kezdtük, és a háború árnyékában folytattuk a kormányzást, ami válságot vont maga után. Ilyen körülmények között olyan intézkedéseket kellett hoznunk, amelyekkel a gazdáknak stabilitást biztosítunk. Egyrészt szabályoztuk az energiaárakat, hiszen enélkül a gáz kétszer, az áram háromszor lenne drágább lenne most. Másrészt a gazdáknak specifikus támogatásokat biztosítottunk, ezeket a gazdák várják.
Ebből 100 millió eurót fiatal gazdáknak, 87 millió eurót kisgazdaságoknak, 50 millió eurót egyéni termelőknek, gazdasági társulásoknak, civil szervezeteknek, 60 millió eurót tej tárolására és feldolgozására, 7 millió eurót hegyvidéki esztenák létesítésére, 66 millió eurót erdei gyümölcs, gomba, gyógynövények begyűjtésére, válogatására és raktározására alkalmas központok létesítésére.
– A magyar embereknek hasznos az, hogy az RMDSZ kormányon van, és azért kell ott legyünk ezentúl is, hogy a vállalkozóknak és gazdáknak a válság ellenére egy kicsit jobb és biztosabb élete legyen.
– Ebben az évben is folytatódtak a már jól ismert gázolaj-támogatások, 1,53 lej per liter támogatást biztosítunk a növénytermesztőknek, állattenyésztőknek, talajjavító szakcégeknek. Emellett
Ugyanakkor a 2022-es aszálykárok enyhítésére hektáronként 1500 lejes segítséget kaptak a gazdák, és 5000 eurós mikrogrant-támogatást nyújtottunk a járvány gazdasági hatásainak enyhítésére a mezőgazdászoknak. Én úgy gondolom, hogy ezek az intézkedések szükségesek voltak ahhoz, hogy a romániai magyar gazdák piacképesek maradjanak és fejlődni tudjanak.
– Megéri-e ma Romániában gazdálkodni?
– Én úgy érzem, hogy a mezőgazdaság egy jövedelmező foglalkozás ma Romániában. A gazdafórumokon azt tapasztalom, hogy
Jól jönnek a kormánytámogatások, illetve a következő öt évben Románia 16 milliárd euróhoz jut hozzá uniós forrásból. Erre már a nyár folyamán megnyílnak a pályázati lehetőségek, különösen a gabonatermesztőket, az állattenyésztőket, a fiatal gazdákat célozzák meg, valamint azokat, akik öntözőrendszerekbe akarnak beruházni. Én úgy gondolom, hogy
– A gazdafórumok során milyen visszajelzéseket kapott, hogyan tud beleszólni a lakosság a kormányzati programoknak az alakulásába?
– A választóinkkal, a gazdálkodó emberekkel folyamatos a kapcsolattartás és a konzultáció. Több példát is meg tudok említeni arra, amikor a mezőgazdászok javaslatait beemeltük a törvénykezésbe, így dolgoztuk ki például a sertéstenyésztési törvényt, vagy a pálinkakészítőket tudtuk segíteni az adótörvénykönyv módosításával. Ezekben a hetekben pedig
Ahogy eddig is fontos volt, ezentúl is prioritás lesz számunkra, hogy a gazdákat meghallgassuk, véleményeiket figyelembe vegyük, és akár a parlamenti, akár a kormányzati munkában igyekezzünk ezen változtatni, hiszen nekünk az a célunk, hogy a gazdák egy megfelelő, stabil és kiszámítható környezetben tudjanak élni.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája az ország legnagyobb érdekvédelmi szervezete. Elnöke, Nicu Vasile a Krónikának adott interjújában elmondta: a román mezőgazdaság nagyon nehéz helyzetbe került átfogó agrárstatégia hiányában.
szóljon hozzá!