Fotó: Krónika
„A romániai vásárló lengyel, magyar vagy dán sertésbõl készült felvágottat vásárol a boltokban” – nyilatkozta a Bursa gazdasági napilapnak Dragoº Frumosu, az Élelmiszer-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (FSIA) elnöke, hozzátéve, hogy a húsfeldolgozóipar még Argentínából is importál jelenleg. Szerinte ennek egyik fõ oka, hogy már nincsenek nagyobb sertésnevelõ komplexumok, a kormány ugyanis 1997–1998 körül „teljesen tönkretette” az ágazatot, mert akkor nem biztosított elegendõ takarmányt a gazdák számára. A másik ok, amiért az ipar szívesebben veszi a nyugat-európai sertést, hogy „a romániai sertéseknek a legvastagabb a szalonnája egész Európában”, gyakran négyujjnyi széles, miközben például a magyar sertés szalonnája „nincs egy centiméter sem” – részletezte a szakember. Hasonló állapotok uralkodnak a marha- vagy birkahús esetében is. A vendéglátóipar kizárólag Dél-Amerikából importált marhahússal dolgozik, mert a hazai csak nagyüzemi feldolgozásra jó – közölte Frumosu.
Gy. Cs.
Élen a drágításokban
Romániában volt tapasztalható a legnagyobb mezõgazdasági termékdrágulás az Európai Unióban. Lengyelországban tavaly a zöldségek tíz százalékkal lettek olcsóbbak, Olaszországban hat százalékkal. Svédországban csupán 1,5 százalékkal, Romániában pedig ötven százalékkal drágultak. Az Eurostat mezõgazdasági statisztikáiból az is kiderül, hogy a teljes mezõgazdasági termékskálára az infláció feletti átlagos növekedés 6,5 százalék volt az elmúlt évben, Romániában az átlagos árnövekedés a mezõgazdasági végtermékek esetében 13,8 százalék volt.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.