2010. december 09., 08:052010. december 09., 08:05
A 2013 és 2020 közötti időszakra vonatkozó reformtervezetet, mint ismeretes, az Európai Bizottság két héttel ezelőtt hozta nyilvánosságra. „Rendkívül fontos, hogy tárgyaljunk az EB javaslatairól, és időben tisztázzuk: melyek azok a módosításjavaslatok, amelyek a román mezőgazdaságnak hosszú távon kedvező, illetve hátrányos helyzetet teremthetnek alkalmazásuk esetében” – nyilatkozta Petre Daea bizottsági elnök.
Elmondta, meglátása szerint a jövőbeni reformok célja, hogy az EU egyszerű, átlátható és hatékony közös agrárpolitikával rendelkezzen. „Legfontosabb számunkra az, hogy több olyan javaslatot tudjunk megfogalmazni, amelyek az európai és így a román gazdák érdekeit is szolgálják” – tette hozzá Petre Daea szenátor.
Amint arról beszámoltunk, Dacian Cioloş, az Európai Bizottság mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztosa úgy fogalmazott: a jelenleginél méltányosabb, hatékonyabb és eredményesebb kíván lenni az Unió mezőgazdasági politikája a frissen közzétett, a következő évtizedre vonatkozó stratégiai tervezete szerint. Kiemelte: a reformtervezet célja továbbá, hogy Európa mezőgazdasága dinamikusabbá és versenyképesebbé váljon a következő években.
A tervezet többek közt felvázol egy olyan lehetőséget is, amely szerint a közvetlen kifizetések jelenlegi formájukban fokozatosan megszűnnének, illetve egy köztes forgatókönyvet is. Utóbbi szerint az alapszintű jövedelemtámogatás régiónként egységes lenne, de új kritériumokon alapulna, és felső korlátok szorítanák. A terv – amelyet csak a most következő konzultációs időszak után, várhatóan jövő nyáron követnek konkrét szabályalkotási javaslatok – vegyes fogadtatást kapott. Az agrárügyekkel foglalkozó magyar EP-képviselők közül Glattfelder Béla (Fidesz) úgy vélte, félő, hogy az Európai Bizottság közleménye az uniós agrárköltségvetés jelentős mértékű csökkentését készíti elő.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.