2007. március 20., 00:002007. március 20., 00:00
A február végénlezárult borversenyek sorozatát a Székelyhídontartott XIII. Érmelléki Borverseny koszorúzta. Amegmérettetésre a helybéli és a környékpincéiből 83 mintával neveztek be a borászok.Külön kategóriában versenyeztették aszékelyhídi borokat, és különcsoportban mérték össze az Érmellékitalait. A borok minőségi javulását jelzi, hogyaz érmelléki borversenyen évről évremagasabb pontszámot kapnak a nemes nedűk.
Rongálják azültetvényeket Székelyhídon
Székelyhídon éskörnyékén fél évszázada 2000hektáron termesztették a szőlőt, hagyományosvolt a bihari bakator, a mézes, a saszla, a szőlőskertekkirálynője, később viszont sok magántermőfajtátis telepítettek. Boruk világhírű volt, hiszencsersavtartalma biztosította a konzerválását,így akár tengeren is lehetett szállítani,mivel nem történt benne barna törés. Jelenlega szőlőültetvények alig 100 hektárt borítanakbe a vidéken. Az államosításkor aszőlősöket kiirtották, letarolták, mindenféletelepítést elpusztítottak. Helyette búza,kukorica termelésével próbálkoztak –sikertelenül. „Szomorú, hogy a pajtákat,borházakat, a domboldali pincéket lerombolták, akutakat betömték, így amikor visszakaptuk aföldeket, mindent elölről kellett kezdenünk” –nyilatkozta Magyari István borász. A nyugdíjasszőlőtermelő 93 hektáron saszlát éskirályleánykát termeszt, ennek nagy részétő telepítette. Bora jó minőségű, a termésmennyisége azonban az utóbbi évek szeszélyesidőjárása miatt változó, évente1000– 5000 liter közötti mustot nyer. Magyari megvásárolta székelyhídi kastély alatt egy 70 méterhosszú pincét, hordóinak zöme azonbanüresen áll. Ezer hektoliter bort is tárolhatnabennük, ám egyelőre, mivel kevés a szőlője,kevés a bora is. Sok szőlősgazdának okoz bosszúságot,hogy az ültetvényeket megrongálják, azidősebb töveket tövestől tüzelőnek hordjákel. Lopkodják a betonkarókat is, azokból a vasatértékesítik a tolvajok.
Bihardiószeg borpalackozót vásárolt
Bihardiószegnek is a régiborászhírnevét szeretnék visszaszerezni agazdák, hiszen az egykori 400 hektáros szőlőültetvényhelyett ma alig 30 hektáron termesztik a bornak valót atelepülés határában. „Az érmellékiborvidék központja Bihardiószeg. A debrecenipolgároknak birtokaik voltak itt, és szüretkorDebrecenben megállt az élet, mivel mindenki ideutazott.Ezt a hírnevet szeretnénk visszaállítaniakár reklám útján, akár európaiuniós pénzek bevonásával ” – mondtaTolnai István borász. Az első lépéseketmár megtették, a helyi Zichy-gazdakörnek sikerültegy palackozót vásárolnia a magyarországiSzülőföld Alap 9,6 millió forintos támogatásából.„A palackozó jelenleg egy raktárban van, helyhiánymiatt nem tudtuk még beüzemelni, szereznünk kell egyépületet, ahol működtethetjük” –nyilatkozta Jakab László, a szervezet elnöke. Anégy töltőfejes berendezés üvegmosóval,fertőtlenítővel és dugaszolóval isrendelkezik, kapacitása 600–800 liter óránként.A nagy teljesítményű gépsor a környékösszes borászának segíthet majd. Agazdáknak a palackozásért csak az önköltségiárat kell majd kifizetniük, reményeik szerint abor értékesítésében nagysegítséget jelent, ha pillepalackok helyett sajátcímkével ellátott üvegekben tudjákárulni az érmelléki borokat. Nagyobbjövedelemben is reménykednek, hiszen a mostani 4–4,5lejes literenkénti ár a költségektérítésében segített ugyan, deprofitot nem hozott.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.