Fotó: A szerző felvétele
2010. április 22., 09:562010. április 22., 09:56
Kilátástalan helyzetbe kerültek az Etéd községközponthoz tartozó négy településen élő tejesgazdák, mivel április elsejétől nem vásárolják fel a tejet, ugyanis a székelykeresztúri vajgyár beszüntette a tevékenységét. Az érintett tenyésztők 3-4 tehenes gazdák, akik számára a tej értékesítéséből befolyó összeg jelenti az egyetlen jövedelmi forrást.
„Mivel Küsmöd az a település, ahol a legtöbb tejet termelik – ez az utóbbi hónapban 750 liter tejet jelentett –, ezért itt a legnagyobb a probléma. Az egyedüli megoldási lehetőség az, hogy a gazdák működtessék a tejcsarnokot. Az épületet a falu biztosítja, de a hűtőberendezést a gazdáknak kell megvásárolniuk, ugyanis csak a jó minőségű tejet vásárolja fel a tejfeldolgozó.” – részletezte a Krónikának Szőcs László, Etéd polgármestere. A múlt pénteken tartott gazdafórumon többek között erre próbáltak megoldást keresni a gazdák, a helyi önkormányzat képviselői és a megyei tanács elnöke, Borboly Csaba.
Borboly, miután meghallgatta a termelők gondjait, arra buzdította őket, hogy tömörüljenek szervezetbe, mert csak így lehet hatékonyabban értékesíteni a tejet. A küsmödiek azonnali megoldást vártak az önkormányzattól, de egyelőre úgy néz ki, senki nem fogja elszállítani a tejet, egyelőre csak a Szentlélek melletti tejgyár érdeklődik.
A gazdafórumon Borboly Csaba elmondta, egyelőre nem áll rendelkezésre annyi pénz, hogy a Küsmöd–
Etéd közötti útszakaszt megjavítsák, egyelőre kizárólag kátyúzni tudnak, viszont 2012-ig Hargita megyében a 860 km-ből 500 km-t le szeretnének aszfaltozni, amibe az a szakasz is be fog kerülni.
A megyei tanács egyébként ajándékot is hozott a gazdafórumra: hűtőberendezést vásárolt, melyet Borboly át is adott a helyi gazdáknak a találkozó végén. „Igyekszünk erre a vidékre jobban odafigyelni ezentúl, ugyanis a megyének ez a sarka eddig el volt hanyagolva” – ígérte Borboly.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.