2010. május 27., 10:442010. május 27., 10:44
A termelők szerint az eper is megsínylette a gyakori esőzéseket, így a parcellák nagy részén kevesebb lesz a termés, ám az ár a tavalyihoz képest nem módosult jelentősen. Maria Senatovici újberki gazda szerint az eperszezon az időjárási viszonyok függvényében 3–6 hétig tart.
„Nagyon szépen virágoznak a növények, de nem igazán volt még napfény ezen a héten, hogy megérlelje a gyümölcsöket. Az esőt kicsit megsínylették, de ha ezután nem lesz jelentősebb csapadék, jó termést könyvelhetünk el 2010-re” – nyilatkozta lapunk kérdésére az ugocsai gazda. A napokban berobbant szezonban annyira megnőtt az eper iránti kereslet, hogy komoly sorok álltak a piaci kofák pultjainál. A csapadékos időjárásnak köszönhetően ott is bőségesen teremnek az epertövek, ahol egyébként nem szoktak öntözni.
A vizes időjárásnak azonban hátulütői is vannak: ilyenkor sokkal több növényvédőszert kell használni, mivel a szürkepenész és a különféle gombás fertőzések könnyebben megtámadják az epret. Akik nem permeteztek időben, számíthatnak rá, hogy tönkremegy a termésük, vélik a növénytermesztők. „Nehéz kenyér ez, hiszen egész évben van vele munka, de az eper csak rövid ideig terem. Ha szárazság van, összeaszalódik a termés, ha esik, akkor a sok víz rongálja meg, mert könnyen megrohad a finom húsú gyümölcs” – panaszolja Senatovici.
A piaci termelők szerint a szupermarketek árajánlatával nem képesek versenyre kelni, mert ott tucatáron kínálják a külföldi epret, nekik pedig még a mostani áraik is csak a munka önköltségét fedezik. „Egyedül a minőségi kritériumokban vagyunk jobbak. A mi eprünk, igaz, nincsen egész évben, de sokkal ízletesebb, húsosabb, és kevesebb vegyszert szív magába, mint azok, amelyeket Spanyolországból importálnak” – tette hozzá az egyik árus. Annak ellenére, hogy évközben a hipermarketek olcsó importepret kínálnak, keddi körutunkon volt olyan szupermarket, amely a hazai epret még 10 lejes áron tartotta, míg a piacokon szinte naponta csökken a vételár.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.