2009. július 23., 11:012009. július 23., 11:01
Idén csaknem hatezer-ötszáz tonna földiepret termeltek Szatmár megyében, több mint 1200 hektáros termőterületen. Ezenkívül 83 hektárról alig több, mint 7 ezer 500 tonna cseresznyét és meggyet szedtek le a szatmári termelők. Az agrármérnökök becslései szerint megközelítőleg 22 tonnányi kajszibarackot gyűjtenek majd be 11 hektárról, és csupán csak 2 tonna őszibarack kerül kosárba egy hektár termőterületről. A szilvából is jóval kevesebb lesz a vártnál, ugyanis több mint ezer hektárról a becslések szerint 26 ezer 800 tonnát szednek majd le. Szatmárban az idei előrejelzések szerint valamivel több, mint 4 ezer 300 hektáron megközelítőleg 21 ezer 400 tonnányi almatermés várható.
Annak ellenére, hogy a megye piacain 1,5 lej kilónkénti áron ajánlják a görögdinnyét, a szatmári gazdák még nem kezdték meg a dinnyeszezont. A határ túloldalán ezen a héten már 70 forintos, azaz megközelítőleg 1,08 lejért lehetett dinnyéhez jutni. Az egyik vállaji termelő szerint a hét végére lejjebb is mehetnek az árak, hiszen ha a gyümölcs tömeges érésnek indul, kénytelenek lesznek olcsóbban adni. Egyébként Szatmár megye több településén is lehet kapni már magyarországi importdinnyét, sőt a helyi őstermelők közül is sokan a szomszédos országból vásárolt palántákkal dolgoznak. A barackot Szatmárra jórészt a közeli bihari településekről hoznak, mert ott köztudottan jó termés van minden évben.
A szakértők úgy vélik, idén a szatmári 250 hektáros dinnyetermesztő területen 750 tonna gyümölcs terem majd. A szezon csúcspontjának ígérkező augusztus első heteiben a becslések szerint itthon 1 lej alá esik a dinnye kilónkénti ára. „Ha a gazdák nem adják le termésüket a begyűjtőközpontokban, földjeik végében, saját erőből kell értékesíteniük azt, ahogyan nyár elején a földieperrel tették. Terveink szerint idén a helyi termelők számára közös raktárhelyiséget létesítünk, így enyhítve értékesítési gondjaikat” – tette hozzá Ardelean.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.