Fotó: Szabó Zsolt
Egyelőre kérdéses, hogy mikor utalják az idei területalapú támogatások (SAPS) előlegét: noha Daniel Constantin volt mezőgazdasági miniszter pénteken bejelentette, hogy kedden megkezdődnek a kifizetések, a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) Hargita megyei kirendeltsége még nem kapott értesítést az átutalások időpontjáról.
2015. november 19., 12:512015. november 19., 12:51
Constantin – a tárcavezetői tisztségét záró sajtótájékoztatóján – pénteken arról számolt be, hogy keddtől előlegként hektáronként 53 eurót utalnak át a gazdák számláira. Ez az összeg egyébként hetven százaléka a 72,69 eurós hektáronkénti teljes támogatásnak. „Az új, egységes agrárpolitikára történő áttérés miatt az előlegeket nem tudták átutalni októberben, de azok mindenképpen meg fognak érkezni” – hangsúlyozta a volt miniszter.
Haschi András, az APIA Hargita megyei vezetője ehhez képest úgy nyilatkozott: a megyei intézmény értesítést szokott kapni Bukarestből arról, hogy megkezdték a pénzek átutalását, de ezúttal még semmilyen tájékoztatás nem érkezett a fővárosból. Haschi ugyanakkor arról biztosította a gazdákat, hogy a Hargita megyei kifizetési ügynökség minden megtesz annak érdekében, hogy hónap végéig hozzájussanak a területalapú támogatás előlegéhez.
A székelyföldi megyében idén több mint 26 ezer gazda jogosult a területalapú támogatásra, ők majdnem 178 ezer hektárnyi földterületre igényelték a juttatást, így várhatóan közel 13 millió euró érkezik majd a megyébe SAPS-alaptámogatásként, ebből 9,4 milliót tesz ki az előlegek összege.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!