Fotó: Archív
2010. február 25., 10:102010. február 25., 10:10
Hetedik alkalommal rendeztek méhésztalálkozót a hétvégén Székelyudvarhelyen, a polgármesteri hivatal dísztermében. Az eseményen kétszázötven szakember és méhész vett részt Kovászna és Hargita megyéből, de a találkozó szervezője – az Udvarhelyszéki Örösi Méhész Egyesület – több neves hazai és anyaországi előadót is meghívott a rendezvényre. A résztvevők a belépti díjon kívül egy-egy üveg mézet is hoztak, és a szervezők javaslatára a Dévai Szent Ferenc Alapítvány pártfogoltjainak ajánlották fel.
Ádám József, a székelyudvarhelyi méhészegyesület elnöke a Krónikának elmondta, a találkozó célja a tapasztalatcsere mellett a méhészeti teendők, a méhbetegségek számbavétele volt. Meghívták Bross Pétert, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnökét, aki az Európai Unió méhészeit fenyegető veszélyekre hívta fel a jelenlevők figyelmét.
Ádám József a tavalyi év méhészeti eredményeiről is beszámolt. Elmondta: 2009 kiváló év volt a méhészek számára. Több mézet tudtak pergetni, mint az elmúlt években, ráadásul az erdei málnák és a havasi legelők virágairól is gyűjtöttek a méhek, amire átlagban csak tízévente adódik lehetőség. Kifejtette, hogy a hazai méz iránt növekszik a kereslet.
A növekvő igény Ádám szerint feltehetően a nemzetközi sikernek tudható be, hiszen a hazai méhészek az Apimondia elnevezésű nemzetközi méhészkongresszusról arany- és ezüstérmekkel tértek haza az elmúlt évben. A siker másik kulcsa, hogy a méhészek megértették a gyógyszermentesség lényegét a méhek gondozásában, tehát nem használnak antibiotikumot, és azon dolgoznak, hogy természetes módon felerősítsék méhcsaládjaikat.
Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke elmondta, előadásában arra kívánta felhívni a helyi gazdák figyelmét, hogy a szakmának mára új kihívásoknak kell megfelelnie. „Környezetünk folyamatos változása következtében legyengülnek, elpusztulnak a méhcsaládok. Ennek oka a globális felmelegedés: hosszabbak, szárazabbak lettek a nyarak, ennek következtében a méhek kevesebb hasznot, azaz mézet hoznak a méhész számára – mondta a magyarországi szakember.
A méhcsaládveszteség másik oka, hogy egyre nagyobb területeken jelentek meg a növényvédelemben a rovarölő csávázószerek, de a génmódosított növények elterjedése is akadályozza a minőségi méz termelését. Kérdésünkre, hogy a fenti porblémák ellen miként védekezhet a méhésztársadalom, az elnök elmondta: csak uniós szintű méhészösszefogással lehetne rábírni a politikusokat, hogy betiltsák, vagy legalább visszaszorítsák az említett szerek használatát.
Rámutatott továbbá: az erdélyi és magyarországi méhészkedés között az a legnagyobb különbség, hogy a magyarországi méhészek általában nem legeltetnek. Az erdélyiek azonban 500–600 kilométereket vándorolnak. A vándoroltatás többletköltséget jelent, ezért náluk továbbra is kevesen foglalkoznak vele.
A piaci lehetőségeik viszont egyformák, hiszen mindkét ország az Unió keretében értékesíti a mézet. Magyarország a megtermelt méz 80-90 százalékát exportálja, Romániából viszont egyelőre jóval kevesebb a kivitel. A szakember szerint ezt a piacot jelenleg a kínai méz veszélyezteti, hiszen a kínai mézbehozatal újra megélénkült: az ázsiai ország tavaly hatszor annyi mézet exportált az Európai Unióba, mint négy évvel ezelőtt.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.