Uniós forrásból és állami költségvetésből fogják kártalanítani ezentúl a természeti csapások vagy növény- és állatbetegségek miatti károkat a mezőgazdasági ágazatban.
2013. augusztus 28., 15:562013. augusztus 28., 15:56
Az Európa Tanácsnak az agrártevékenységek támogatása különböző formáiról 2009-ben hozott rendelete teremtette meg a lehetőségét annak, hogy uniós források bevonásával is megtérítsék az agrárgazdaságokat ért károkat.
Négyéves késés után végre megszülettek azok a romániai jogszabályok, amelyek Romániában is lehetővé teszik ezt a típusú támogatási formát. A Hivatalos Közlöny legfrissebb számában jelent meg a kormány 64. számú kormányrendelete és ennek a gyakorlatba ültetését szabályozó útmutató, amely a segélyalapok létrehozásáról rendelkezik. Ezek célja az agrárgazdasági tevékenységekkel járó kockázatok kezelése, az esetleges gazdasági veszteségek enyhítése azok számára, akik hajlandóak hozzájárulni a segélyalapok létrehozásához.
Az állat- vagy növénybetegségek elterjedése vagy környezeti csapások okozta gazdasági veszteségeket a mezőgazdasági termelőknek fizetendő pénzbeni kompenzációk formájában hivatott enyhíteni. A pénzbeni kompenzációt közvetlenül a gazdasági veszteséget elszenvedő, tagsági viszonnyal rendelkező mezőgazdasági termelőknek fizetik ki, amennyiben hozzájárulásukat befizették az említett segélyalapba a mezőgazdasági minisztérium által meghatározott mértékben. A segélyalapok létrehozásáról szóló törvény minden gazdát érintő rendelkezése, hogy azok, akik 2014. március elsejéig nem iratkoznak fel a hozzájárulást befizető tagok közé, az állami költségvetésből nekik járó támogatásoknak csak a 20 százalékát kaphatják meg.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!