2008. június 24., 00:002008. június 24., 00:00
A mezőgazdasági minisztérium tegnap bemutatott jelentéséből ugyanakkor kiderül, a bioüzemanyag-termelésnek köszönhetően öt év alatt 22-szeresére nőtt a romániai repceültetvények vetésterülete: a 2003-ban nyilvántartott 17 100 hektárnyi repceültetvény idénre 382 ezer hektárra nőtt.
A szaktárca adatai szerint a repce vetésterülete az idén tavalyhoz képest 40 ezer hektárral bővült, míg a szakemberek számítása alapján – egy hónappal a betakarítási szezon kezdete előtt – a repce terméshozama az eddigi kedvező időjárásnak köszönhetően, a tavalyi szinthez képest duplázódva, meghaladja a 767 ezer tonnás volument.
A tárca felmérése szerint az országos átlaghozamok jelen állás tükrében elérik a hektáronkénti két tonnát is, ugyanakkor egyes területekről még hektáronkénti öttonnás terméshozamokat is jelentettek. A tavaly egyébként 340 600 hektárról 352 700 tonnányi repcét takarítottak be, szemben a 2006-os év 110 ezer hektárjáról realizált 175 ezer tonnával. A mezőgazdaság ezen ágának gyors felfutását azzal magyarázzák a szakértők, hogy nagy a külföldi és belföldi kereslet a biodízel iránt, amelynek alapanyaga a repce. Hektáronként 3,5-4 tonna termést is be lehet gyűjteni, miközben a repce tonnánkénti ára eléri a 300–310 eurót. Számítások szerint egy hektár megművelése 700 dollárba kerül, a termés eladásából pedig akár 1085 dollár is ütheti a termelő markát. Ez több mint 50 százalékos profitot jelent. Lucian Buzdugan, a romániai olajtermő növények tanácsának elnöke szerint emiatt a repceföldek kiterjedése várhatóan évente 20-30 százalékkal nő majd. A mezőgazdasági minisztérium kimutatása szerint az elmúlt évben több mint háromszorosára nőtt a repcével beültetett föld területe, és jelenleg megközelíti a 368 ezer hektárt.
A repcetermesztőknek a változó klíma miatt sem kell aggódniuk, ugyanis a Romániát sújtó aszály legkevésbé ennek az olajtermő növénynek árt. Becslések szerint 2008-tól Románia egyike lesz a világ tíz legnagyobb biodízel termelőjének. Az ország a jelenlegi 4,5 millió tonna helyett 2010-től már évi 11 millió tonnát állít elő. Románia 3,4 millió hektár mezőgazdaságilag hasznosítható területtel rendelkezik. Az Európai Unió irányelvei szerint a jelenleg uniós szinten 2 százalék körüli bioüzemanyag-felhasználást 2010-re 5,75 százalékra kell növelni az összes üzemanyag-felhasználáson belül.
Hírösszefoglaló
Támogatás biodízel-gyártáshoz
A Nemzeti Vidékfejlesztési Program (PNDR) keretében a bioüzemanyag-gyárak alapítására is be lehet adni a pályázatokat júniustól – közölte a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztésügyi Minisztérium. A hárommillió eurós felső határú, vissza nem térítendő támogatás a beruházás költségeinek legtöbb 50 százalékát finanszírozza, míg a fővároshoz, illetve az Ilfov megyéhez tartozó kis- és középvállalkozások esetében ez csak 40 százalékot tesz ki.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.