Fotó: Balázs Katalin
Hektáronként majdnem tíz tonnával kisebb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de takarmányból is kevesebb termett, mint egy évvel ezelőtt. A szárazság okozta a legnagyobb károkat a mezőgazdaságban.
2015. október 22., 13:292015. október 22., 13:29
Török Jenőtől, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetőjétől megtudtuk, miközben az elmúlt évben 23 tonna volt az átlag, addig idén csak 14 tonna termést tudtak betakarítani hektáronként.
A mezőgazdasági igazgatóság összesítése szerint 25 ezer hektárnyi földterületen legkevesebb 30 százalékos az aszály okozta kár mértéke, de ez csak azokat a földeket tartalmazza, amelyek esetében kártérítési igényt nyújtottak be a gazdák. A 25 ezer hektárból majdnem kétezer krumpliföld. A terméskiesés egyetlen pozitív hozadéka, hogy idén jobb a krumpli ára, mint tavaly, akkor ugyanis kilónként csak 35–40 baniért tudták értékesíteni a gazdák, most 75–80 bani körül mozog a burgonya termelői ára – mondta el Török Jenő
A szárazság más növénykultúrákra is hatással volt, érintette általában a takarmánynövényeket, a legelőket, kaszálókat, silókukoricát is. Közepesnek mondható a gabonatermés, ugyanis a szárazság beálltáig a termés már nagyjából ki volt fejlődve, így a gabonafélék esetében csak 5–10 százalékos a terméskiesés, és átlagos lett a gyümölcstermés is – sorolta Török Jenő. A kukoricának 35–40 százaléka van már betakarítva, az idei termés kisebb az átlagosnál, de ez akár parcellánként is változik: ahol gyenge vetőmagot használtak, ott a termés jobban megsínylette az aszályt.
A nyári szárazságot valamennyire ellensúlyozta a szeptemberi csapadék, akkor ugyanis a szokásosnál többet esett: a sokévi átlag 48 liter négyzetméterenként, idén viszont Csíkszéken 72, Udvarhelyszéken pedig 68 liter csapadékot mértek az ősz első hónapjában. Október eddig eltelt időszaka is csapadékos volt, sőt sok helyen, főként Udvarhelyszéken annyit esett, hogy már az akadályozta a betakarítást és az őszi búza elvetését – tudtuk meg.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!