A Kolozs megyei Mérában gazdálkodó Tőtszegi István családjával együtt finom, érlelt sajtokat is készít
Fotó: Makkay József
Nagy tejhozamú fejőstehenek és szépen gondozott gazdaporta fogad Méra főutcáján, Tőtszegi István gazdaságában. A kalotaszegi falu legnagyobb tehenes gazdájának a dédnagyapja is szarvasmarhatartó volt. Az állattenyésztéséről is híres Kolozs megyei településen csökkent ugyan az állatállomány, de a nádasmenti falvakhoz képest sokkal jobban állnak.
2022. május 29., 08:442022. május 29., 08:44
A „cifra Kalotaszegként” számontartott nádasmenti falvak között táncairól, zenéjéről és népviseletéről Méra a leghíresebb. A közigazgatásilag Kisbácshoz tartozó Kolozs megyei falu 14 kilométerre fekszik Kolozsvártól, közelsége a kincses városhoz ugyanakkor gazdasági szempontból kiemelte a falut a távolabb fekvő kalotaszegi települések közül.
A kommunista kényszer-szövetkezetesítés után is megmaradt az állatállományok egy része a portákon. A Ceaușescu-rendszer legsötétebb éveiben sok gazda 3–4 vagy ennél is több szarvasmarhát tartott. A termelőszövetkezet idején nehézzé vált a szükséges téli takarmány megtermelése, a legtöbb gazda azonban ipari munka mellett is vállalta az állattartást.
Nem véletlen, hogy az 1989-es rendszerváltást követően a falu három csordájában a kalotaszegi falvak közül itt tartották a legtöbb szarvasmarhát, mintegy hatszáz bivalyt és piros-tarka tehenet. Miközben sok faluban mutatóban sem találni fejőstehenet, Mérában kétszáz tehenet és növendéket számláló két szarvasmarhacsorda legel.
A kolozsvári vásárlók körében ma is híre van a mérai tejnek és a házilag előállított tejtermékeknek, ezért aki nem hagyott fel az ősi foglalkozással, mi több, hajlandó volt fejleszteni, befektetni gazdaságába, annak anyagilag is megéri a gazdálkodás. Közéjük tartozik Tőtszegi István és családja, 35 állatot számláló tehenészetük a legnagyobb szarvasmarha-állomány Mérában.
Pirostarka és holstein teheneket tart a mérai gazda, a tejből tejföl, joghurt, házi vaj is készül
Fotó: Makkay József
Amikor benyitottam a tágas portára, arra gondoltam, itt csak a mezőgépek parkolnak, a tehenek pedig kinn vannak a nyári szálláson. A trágyatároló miatt a szarvasmarha-telepnek szaga van, a mérai portán azonban ebből semmi nem érződik. A gazda megmutatja leleményes újítását:
Az istállóban magas nyomású pompával mossák le naponta többször is az állatok körüli betonpadlót. A déli takarmányozáskor behordott siló illatát érzem, amit a tehenek jóízűen ropogtatnak. Az eléjük kerülő kupacot hamar megeszik, és a helyét is felnyalják. Ahogy elnézem falánkságukat, Tőtszegi István megjegyzi: meghatározott adagot kapnak silóból, az állatot nem szabad túletetni.
A kiegyensúlyozott napi tejtermeléshez elegendő szálas takarmányt, silót és takarmánylisztet kapnak. Végignézem az etetést, amit reggel, délben, este a gazda végez hétköznap, vasárnap, ünnepnap, mindig. Meséli, hogy számára 1995 óta ez az életmód vált természetessé.
Elődei emberemlékezet óta ezzel foglalkoztak – 83 éves édesapja ma is négy bivalytehenet tart –, ő azonban a hetvenes évek végén géplakatos szakmát tanult, és elszerződött az Unirea gépgyárba. Onnan a Solidaritatea szövetkezetben kötött ki varrógépjavítóként, itt elleste a bőrcserzés mesterségét. A nyolcvanas évek végén indította be itthoni bőrcserző műhelyét: az üzlet remekül ment, a kidolgozott bőrök iránt nagy volt a kereslet.
A jól menő hazai bőrcserző kisipar a rendszerváltás utáni években került padlóra, amikor a Nyugat-Európából behozott rengeteg használt ruha átalakította az emberek vásárlási szokásait. Tőtszegiék ekkor kerültek választás elé, és úgy döntöttek, belevágnak az akkor még szép jövővel kecsegtető szarvasmarhatartásba. ,
Megígérte, hogy új ügyfeleket keres, ha hetente szállítok neki tejet. A lépcsőházban hamarosan ötven liter tejet tudtam eladni hetente. Utána sorra jött a többi kolozsvári megrendelő, így többé nem kellett piacra mennünk” – foglalja össze a házhoz szállított tejtermékekre alapozó családi kisvállalkozásának történetét.
Mielőtt belépnénk a tejfeldolgozó műhelybe, vendéglátóm megmutatja mezőgépeit. Ekétől, boronától, vetőgéptől gabonaszárító silón át a szénabálákat műanyag fóliába pakoló berendezésen keresztül traktorig és kombájnig minden megtalálható a Tőtszegi-portán, amivel az ötvenhektárnyi szántóterületen takarmányt lehet termelni.
Fotó: Makkay József
„Magad uram, ha szolgád nincs” – mondja viccesen, amikor azt kérdezem, van-e segítség a rengeteg mezőgép kezelésére. Ugyanazt panaszolja, mint a legtöbb gazda Erdélyben: lehetetlen állandó alkalmazottat, besegítőt, napszámost találni. Azzal van szerencséje, hogy silózás idején egyik rokona besegít, és utánfutóval hazaszállítja a kombájnból a szecskázott takarmányt. Különben mindent egyedül végez a portán.
A tejfeldolgozást a felesége és a mérai közös családi portán élő egyik lánya végzi. A napi kétszáz liter tej tárolása és feldolgozása két embernek is nagy munka, de ha valaki hiányzik, akkor végképp nehéz.
„A feleségem elutazott Magyarországra a lányunkhoz, ma este jön haza, de már nagyon várjuk. Amíg ő távol volt, a lányom vállalta a tejfeldolgozást” – magyarázza a hűtőtankkal és a különböző gépekkel felszerelt műhelyben. A két unoka még csak nézelődik, hogyan készül a túró, tejföl, joghurt, házi vaj és az érlelt sajt a családi műhelyben.
Valamennyi tejtermék közül az érlelt sajt készítése a legigényesebb feladat. A sajtpincében megnézzük a polcra helyezett termékeket, az egyik érlelt sajtból kóstolót nyújt a gazda. Finom termék, össze sem lehet hasonlítani a forrázott technológiával készülő nagyipari sajtokkal. Mivel frissen fejt, nyers tejből dolgoznak, a fejés higiéniáján múlik, hogy az érlelésre szánt sajt megérik-e, vagy az elburjánzó, nem kívánatos baktériumok miatt felpuffad és elromlik.
Fotó: Makkay József
Egy gyergyói sajtmestertől tanulták az érlelt sajt készítését, de bármennyire is vigyáztak a fejés tisztaságára, a sajtok felpuffadtak. Időbe telt, amíg rájöttek, milyen állategészségügyi műszerrel lehet kideríteni a tehenek rejtett tőgygyulladását, ami kívülről nem látható, de árt a tej minőségének. Miután kikezelték a beteg tőgyeket, többé soha nem romlott meg sajt a portán.
„A legtöbb dologra magamtól jöttem rá. A tehenek mesterséges megtermékenyítésével én foglalkozom, megjavítom a gépeket, mindig van kisebb-nagyobb fejlesztenivaló a portán ” – magyarázza Tőtszegi István. A piros-tarka és holstein teheneinek felét kiengedte a legelőre, a portán csak az állomány többi részét feji. Legjobb hozamú piros-tarka tehene napi 34 liter tejet ad. Gazdaságát olyan szintre emelte Mérában, ami mások számára is követendő példa.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
1 hozzászólás