Visszaküldte megfontolásra a parlamentnek a földvásárlás feltételeinek szigorításáról szóló törvényt Traian Băsescu államfő kedden, így a jogszabály egyelőre nem lép hatályba.
2014. január 08., 14:002014. január 08., 14:00
Románia az elővásárlási jog kiterjesztésével szándékozik meggátolni, hogy az uniós átlagár töredékéért áruba bocsátott romániai mezőgazdasági területeket külföldiek vásárolják fel, miután január elsején lejárt az erre vonatkozó – az uniós csatlakozáskor kikötött – hétéves moratórium.
A jogszabály elővásárlási jogot biztosítana az illető terület társtulajdonosainak, bérlőinek, a szomszédos telkek tulajdonosainak, az adott településen lakó gazdáknak és az államnak.
Az államfő a törvény szövegében található ellentmondások tisztázását kérte a parlamenttől, példaként említve, hogy a jogszabály a címe szerint csak magánszemélyekre, tartalma szerint viszont jogi személyekre is érvényes.
Băsescu azt is kifogásolta, hogy miután a jogszabály hatályát az uniós országok polgárai mellett az EU-tagállamokban bejegyzett jogi személyekre is kiterjesztették, ez utóbbi fogalomkörbe a román jogi személyek is bekerülnek, ami szintén ellentmondásokhoz vezet. A jogszabályt például – uniós jogi személy lévén – az állami földalapra is alkalmazni kellene, holott annak csak nyilvános árveréssel szabad áruba bocsátania az eladó földterületeket és nem biztosíthat elővásárlási jogot senkinek – mutatott rá az elnök.
A bukaresti szaktárca eredetileg százhektáros birtokhatárt is megszabott volna és a 40 évnél fiatalabb gazdáknak is elővásárlási jogot akart biztosítani. A novemberben közvitára bocsátott tervezetben még az feltétel is szerepelt, hogy 2014-től kezdődően csak a mezőgazdasági képzettséggel rendelkező, vagy legalább öt éve földműveléssel foglalkozó uniós állampolgárok vásárolhatnak termőföldet Romániában – mindezek az előírások azonban végül is kimaradtak a parlament által decemberben megszavazott szövegváltozatból.
A külföldiek az országban bejegyzett cégeiken keresztül eddig is birtokolhattak termőföldet Romániában. A román sajtó szerint több mint 700 ezer hektárnyi termőföld van külföldi vállalkozások tulajdonában, ez csaknem 8 százaléka az ország több mint 9 millió hektárnyi megművelt földterületének.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!