Felzárkóztatás zsebpénzből?

•  Fotó: Ifj. Haáz Sándor

Fotó: Ifj. Haáz Sándor

Hatékony agrárstratégia kidolgozását sürgeti a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete. Nemzeti konszenzussal elfogadott agrárstratégia kidolgozása, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) forrásai felhasználásának átláthatósága, a jogosultak esélyegyenlősége, a lehető legnagyobb támogatási forrás lehívása érdekében az alkalmazási eljárás leegyszerűsítése – egyebek mellett ezeket az elvárásokat szorgalmazza a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE).

Benkő Levente

Benkő Levente

2007. március 13., 00:002007. március 13., 00:00

Az erdélyi magyar gazdákerről a Székelyudvarhelyen február 17-énlezajlott nyolcadik kongresszusukon záródokumentumotfogadtak el. Sebestyén Csaba RMGE-elnök szerint adokumentum azokat az alapfeltételeket tartalmazza, amelyeknélkül előrelépésről, de még annakaz esélyéről sem lehet beszélni.

Kiáltás az erdélyiérdekekért

Az EMVA kereteiből Románia 8milliárd eurót kaphat 2007–2013 között. AzAgrárvilágnak nyilatkozó Sebestyén Csabaszerint sok pénz kell ugyan az EU-csatlakozás utánifelzárkózáshoz, de talán fontosabb lennea koncepcióváltás. „A mezőgazdaságnemcsak az árutermelésben lehet versenyképes,hanem a környezetgazdálkodás vagy az agráriumtársadalmi funkciója terén is. Hiszen ezáltaltöbb lenne az esély, nagyobb a haszon, kisebb acsatlakozás kiváltotta sokk” – érvelt azRMGE elnöke. Szerinte ezekre a tényezőkre szerettékvolna felhívni a döntéshozók figyelmét,ezért volt az RMGE 2006. évi munkájánaklegfontosabb része a politikum, illetve a kormányzatfelé intézett „folyamatos vészjelzés”.Egyebek mellett arra igyekeztek felhívni a figyelmet, hogyRománia agrárstratégiai tervéből nemderül ki, milyennek képzelik el 10–20 év múlvaaz ágazatot, illetve a vidék arculatát, atervezetből pedig olyan előírások hiányoztak,mint a fiatal gazdálkodók induláshoz szükségestámogatása, a korai nyugdíjba vonuláskérdésköre vagy a kedvezőtlen természetiadottságú térségek támogatása.Az EU-s előírásoknak való megfeleléstámogatása, a természeti csapások általsújtott mezőgazdasági területek termőképességénekhelyreállítása is hiányzott atervezetből.
Ezeket az elvárásokaterősítették meg az erdélyi gazdák azRMGE székelyudvarhelyi 8. kongresszusán elfogadottzáródokumentumban. Ebben egyebek mellett szorgalmazzáka mezőgazdaság és a vidék többrétűszerepére és sokszínűségéreépülő, az EU-s felzárkózástmegkönnyítő és az uniós forrásokhozvaló hozzáférés esélyeit növelőagrárstratégia kidolgozását. Sürgetiktovábbá a támogatások kifizetését,a tulajdonviszonyok mielőbbi véglegesítését,ezzel együtt a nemzeti kisebbségekhez tartozószervezetek egykor elkobzott ingatlanjainak visszaszolgáltatásátcélzó azonnali politikai döntéselfogadását, a nem kötelező uniósjogszabályok olyan irányú értelmezésétés alkalmazását, hogy lehetővé váljona hagyományos termékek előállításaés értékesítése.

Elavult rendszer, új kihívások

Sebestyén Csaba szerint afelzárkózáshoz szükséges támogatásoklehívása terén a gazdák nem kapnak kellősegítséget. 2005-ben még a régi,megszokott rendszerben kaptak támogatást, az igénylőkérdőívek kitöltésénél amegyei mezőgazdasági igazgatóság alkalmazottjaisegítettek. Egy év múlva, 2006-ban a változásabból állt, hogy a kormányzat létrehoztaaz úgynevezett megyei/területi kifizetésiügynökségeket, a szakembereket lassan leépítették,ennek következményeként a gazdáknak azügynökség központjaihoz kellett utazniuk, éstöbb hivatalba küldözgetik őket egyes bizonylatokbeszerzéséért. Mivel azóta sincs pozitívelmozdulás, Sebestyén szerint bizonytalanságövezi az idei kifizetéseket. Úgy véli, akormányzat által felállítandóIntegrált Igazgatási és EllenőrzésiRendszer (IIER) nem lesz működőképes, e nélkülpedig Brüsszel egyetlen eurót sem enged kifizetni.„Románia nemzeti vidékfejlesztési terve nemkészült el, tehát az év közepéignincs esély elfogadtatni azt Brüsszelben. Ha pedig nincsterv, nem juthatunk hozzá az EMVA forrásaihoz” –hangsúlyozta az RMGE elnöke. Ráadásul, amíga Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer(MePAR) – mint a második kifizetési ésellenőrzési intézmény – sem működik,semmilyen támogatást nem lehet kifizetni.

Tartalmat keresnek a formához

Sőt az RMGE-nek azzal is szembesülniekell, hogy a puszta fennállásához szükségesforrások is apadnak. 2005-ben a pályázatiforrások révén az RMGE-programok többségemegvalósult, 2006-ban már a rendszeres programok –ezen belül a szakképzés és tanácsadás,a gazdákkal való találkozók, azinformációszerzés és továbbítás– is kárát szenvedték a megcsorbulttámogatásoknak. Sebestyén Csaba szerint kevésannak az esélye, hogy 2007-ben magyarországialapítványoktól pénzt tudjanak szerezni,és a romániai források is gyengék.Megemlítette, hogy Communitas Alapítványtólhuzamosabb ideje évi négyezer lejt kapnak az ErdélyiGazda című folyóirat megjelentetésére,ez az összeg egyhavi kiadási költségre elég.„Többet nem is várunk, ezt már megszoktuk.Csakhogy az egyetlen romániai magyar mezőgazdaságiszaklap ennél többet érdemelne, hiszen legalábbötszázezer olyan vidéki lakoshoz szól,akiket az RMDSZ elvár az urnákhoz négyéventekétszer…” – ecsetelte Sebestyén Csaba.Hozzátette: a miniszterelnöki hivatalnak, a mezőgazdaságiminiszternek, a parlament két házelnökének,valamint a kormánykoalíciós pártokvezetőinek, összesen hét intézménynekhivatalosan elküldött záródokumentumukra ésszemélyes találkozást, egyeztetést kérőleveleikre kettő nem válaszolt: az RMDSZ csúcsvezetése,illetve elnöki hivatala. Válaszolt viszont az agrártárca,illetve az alsóház elnöke, Bogdan Olteanu, szakmaikiegészítéseket kérve példáula területalapú támogatás, a tejkvóta,valamint a nemzeti vidékfejlesztési stratégiadokumentációjához. A „folyamatos vészjelzés”eredményeként tehát az RMGE elérte, hogya Nemzeti Vidékfejlesztési Stratégiai Tervbe afebruári egyeztetéskor beépítettékaz RMGE észrevételeit és javaslatait. SebestyénCsaba szerint „a forma immár adott, a jövő kérdése,hogy mikor és milyen mértékben sikerülfeltölteni tartalommal, azaz a gazdák hozzájutnak-eaz átálláshoz szükségessegítséghez”.

Nem félnek a megszűnéstől

Ennek érdekében az RMGEkorábban csatlakozott a mezőgazdasági termelőkegyesületeinek országos ligájához (LAPAR),az együttműködési szerződést azonbanfelbontották. „Többnyire szakmai és érdekvédelmiegyüttműködésről lett volna szó. Semmi semműködött, mert a LAPAR vezetői inkább egyéniérdekeiket szeretnék érvényesíteni.Másrészt a LAPAR 1000–10000 hektárongazdálkodókból áll, tehát másoka szempontok, mint a mi tagságunk esetén” – mondtaSebestyén Csaba. Az RMGE csatlakozott az idén február15-én Bukarestben megalakult Romániai MezőgazdaságiTermelők Országos Szövetségéhez (FPAR), de„sajnos semmilyen biztosíték nincs arra, hogy azegyüttműködés jobb lesz, mint a LAPAR-ral”.
Sebestyén szerint a körülményekdacára az RMGE-t nem fenyegeti a megszűnés veszélye.Sőt a magyarországi Földművelésügyi ésVidékfejlesztési Minisztérium, valamint azApáczai Közalapítvány segítségénekis köszönhetően Magyarországon és Erdélybentöbb szakmai tanácskozást, tapasztalatcserétés gyakorlati képzést tartottak 2006-ban. Ésannak ellenére, hogy az AgrárEurópa FalurólFalura elnevezésű programban pénz híjána tervezett 50-60 ismertető találkozó kétharmadaelmaradt, ezt a programot akkor is folytatják, ha erre a sajátzsebükből kell áldozniuk. „Folytatnunk kell, hiszenszükség van erre a programra, amely elsősorbangazdáknak, főleg kisgazdáknak szól, akiketleginkább az érdekel: milyenek a gazdálkodásifeltételek Románia EU-csatlakozása után,mit kell teljesíteni, hogyan lehet állatot tartani,tejet termelni, és hogyan működik a támogatásirendszer” – magyarázta az RMGE-elnök. Mindezektisztázása érdekében újprogramokat is indítanak, ezek közé tartozik az aLEADER-programhoz tartozó magyarországi tanfolyam,amelynek a költségvetése biztosított, ésamely révén 20-25 szakember egyhetes képzéséttudják állni. n

Támogatás: csakdecemberben utalják

A mezőgazdasági közvetlentámogatásokat március elseje és május15-e között csak előrejegyzés alapján lehetigényelni – tette közzé az országoskifizetési ügynökség (APIA). Az intézkedéssela torlódást, illetve az ezzel járókellemetlenségeket kívánja megelőzni az APIA,amely írásban értesíti a gazdákatarról, hogy mikor jelentkezhetnek irataikkal a támogatásigénylésére. Az APIA adatai szerint Romániaterületén 9 millió hektárnyi összterületrefizethetők ki idén ún. közvetlen támogatások,összesen 440 millió euró értékben.Ennek igénylésére az országszertejelenleg nyilvántartott 1,45 mezőgazdász jogosult. AzAPIA közlése szerint támogatástigényelhetnek azok a földtulajdonos vagy területeketbérlő gazdák, akik legkevesebb egyhektárnyiterületet művelnek meg, de a parcellák területe nemkisebb 0,3 hektárnál. Az egyenként 50 hektárnálnagyobb területeken gazdálkodók birtokábanlevő terület összessége 6 millió hektárttesz ki. A hektáronkénti 50 eurós területalapútámogatást várhatóan csak december elsejeután kapják meg a gazdák.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás